Mobilo sakaru operatora SIA "Latvijas mobilais telefons" (LMT) un tehnoloģiju uzņēmuma "MikroTīkls", kas strādā ar zīmolu "MikroTik", sadarbībā radīto 5G interneta rūteru sākts izmantot mājas internetam pavēstīja LMT sabiedrisko attiecību vadītājs Valdis Jalinskis.
Viņš skaidroja, ka līdz šim Latvijā 5G internets bija pieejams tikai uzņēmumiem un augstskolām izpētes vajadzībām, kā arī mobilajās viedierīcēs, kas atbalsta 5G tehnoloģiju, taču maijā vairāki simti LMT klientu 5G internetu sākuši lietot arī mājās un birojos.
Ierobežotā daudzuma dēļ LMT 5G rūteris pagaidām gan pieejams tikai Ādažos, pārējiem Latvijas iedzīvotājiem 5G rūteri būs pieejami pakāpeniski līdz ar LMT 5G tīkla attīstību.
LMT prezidents Juris Binde uzsvēra, ka abu uzņēmumu radītie rūteri sāk jaunu ēru Latvijas tehnoloģiju inovāciju nozarē un paplašina eksporta iespējas.
"Tas vēlreiz apliecina, ka Latvijas informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) nozare spēj radīt inovatīvus produktus, kuri nav jāiepērk no ārvalstīm, bet tieši otrādi - ir eksportējami. Arī lietotājiem tā ir lieliska iespēja būt pirmajiem - pirmajiem Latvijā, kas mājās izmanto 5G, pirmajiem, kuri sāk izmantot Latvijā ražotu 5G rūteri, kā arī iespēja būt jaunākā tīkla attīstības dalībniekiem, jo tieši šo pirmo klientu pieredze ļaus LMT pilnveidot pakalpojumu un radīt jaunās paaudzes standartu, attīstot 5G tīklu arī pārējās Latvijas pilsētās," pauda Binde.
LMT pārstāvji norādīja, ka Latvijā ražotais rūteris ļauj gan lejupielādēt, gan augšupielādēt datus ar lielāku jaudu nekā līdz šim. Rūtera nodrošinātais teorētiskais maksimālais lejupielādes ātrums ir pieci gigabiti sekundē, bet augšupielādes ātrums - 650 megabiti sekundē. Šī tehnoloģija atbalsta 4*4 MIMO, un tā programmatūras pārvaldību nodrošina "MikroTik" un "Winbox" lietotnes.
"Mūsu nākotne būs tehnoloģiski tik augstu attīstīta, cik darba un resursu šodien ieguldām tehnoloģiju attīstībā. Vēl pavisam nesen par 5G tikai runājām kā par inovatīvu ideju, bet šobrīd redzam mērķtiecīga darba rezultātu - pirmos Latvijā ražotos 5G rūterus, kas ļaus Latvijas iedzīvotāju mājās nodrošināt lielas jaudas datu pārraidi," atzīmēja "MikroTik" līdzīpašnieks un valdes priekšsēdētājs Džons Tallijs.
Uzņēmums "MikroTīkls" reģistrēts 1996.gadā, un tā pamatkapitāls ir 2840 eiro. Uzņēmuma apgrozījums 2019.gadā bija 283,049 miljoni eiro, bet kompānijas peļņa bija 88,92 miljoni eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Uzņēmuma 2020.gada finanšu rezultāti pagaidām nav publiskoti. "MikroTīkls" uz pusēm pieder Arnim Riekstiņam un Tallijam.
LMT reģistrēta 1992.gada janvārī, un tās pamatkapitāls ir 817 000 eiro. Kompānijas kapitālā pa 24,5% akciju pieder "Sonera Holding" un "Telia Company", pa 23% akciju pieder "Tet" un Latvijas Valsts radio un televīzijas centram, bet 5% - valstij SIA "Publisko aktīvu pārvaldītājs "Possessor"" personā. LMT koncerns 2020.gadā strādāja ar 227,506 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 0,7% mazāk nekā gadu iepriekš, bet koncerna peļņa samazinājās par 6% un bija 27,226 miljoni eiro.