ЛатвияLETA4 мая

"Tele2" veicis Latvijā pirmos 5G pētniecības darbus 700 megahercu frekvencē

Mobilo sakaru operators SIA "Tele2" veicis Latvijā pirmos 5G pētniecības darbus 700 megahercu (MHz) frekvencē pavēstīja SIA "Tele2" pārstāvis Oskars Fīrmanis.

Viņš norādīja, ka pētījuma darbi šajā frekvencē ir ļoti būtiski, jo šī frekvence ļaus 5G tehnoloģiju izvērst visā Latvijas teritorijā, kā arī nodrošinās plašāku pārklājumu kustībā esošām viedierīcēm un ēku pagrabstāvos uzstādītām lietu interneta ierīcēm.

Fīrmanis skaidroja, ka pieejamība šai frekvences joslai mobilo sakaru operatoriem pilnā apmērā varētu būt 2022.gadā vidū, kad būs arī noslēgusies Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas izsole.

Pēc viņa teiktā, pašreiz vienīgā platjoslas internetam atvēlētā zemo frekvenču josla, ko izmanto 4G mobilā interneta darbībai, labā pārklājuma dēļ nodrošina aptuveni 20% no visas mobilo sakaru tīkla noslodzes. Šī iemesla dēļ mobilo sakaru operatoriem ir ļoti nepieciešama pieeja 700 MHz frekvencei, kas nodrošinātu papildu kapacitāti un pārklājumu Latvijas teritorijā.

Pētījuma mērķis bija pārbaudīt 5G telekomunikāciju aparatūras un ierīču gatavību 700 MHz joslai, kā arī novērtēt praksē pozitīvos ieguvumus no šīs frekvenču joslas.

Saņemot īstermiņa atļauju no VAS "Elektroniskie sakari", pētījumā izmantota 10 MHz plata frekvenču josla no 700 MHz diapazona, jo Eiropas Elektronisko sakaru regulatoru iestādes atbalsta aģentūras (BEREC) ziņojumā ir norādīts, ka Eiropas prakse ir sadalīt pieejamo spektru vienādās daļās starp mobilo sakaru operatoriem.

Pēc Fīrmaņa teiktā, Latvijas gadījumā tas nozīmētu piešķirt pa 10 MHz joslu katram no trim mobilo sakaru operatoriem.

Maksimālais lejupielādes ātrums laboratorijā, kāds ar šādu risinājumu tika sasniegts, bija 90 megabaiti sekundē (Mb/s), bet reālajā dabā - 70 Mb/s, kas arī atbilst teorētiskajam aprēķinam, atklāja "Tele2".

Pētījumā ieguldīti apmēram 15 000 eiro, kas saistīti ar dažādu tehnoloģiju iegādi.

Kompānija "Tele2" reģistrēta 1995.gada novembrī, un tās pamatkapitāls ir 3,486 miljoni eiro. "Tele2" vienīgais īpašnieks ir Zviedrijas "Tele2 Sverige Aktiebolag". "Tele2" apgrozījums šogad pirmajā ceturksnī bija 34,9 miljoni eiro, kas ir par 9,7% vairāk nekā pagājušā gada pirmajos trijos mēnešos.