Ārlietu ministrija (ĀM) no šī gada uzņemsies jaunas ilgtermiņa saistības un veiks ikgadējas iemaksas 17 000 eiro apmērā ANO Palīdzības un darba aģentūrā, lai palīdzētu Palestīnas bēgļiem, šonedēļ lēma valdībā.
ĀM ieskatā, regulāru iemaksu veikšana stiprinātu Latvijas kā atbildīga globālā spēlētāja tēlu, jo veicinātu iesaisti starptautisku izaicinājumu risināšanā. Šāds lēmums arī stiprinātu Latvijas izredzes ANO Drošības padomes nepastāvīgā locekļa vēlēšanās 2025.gadā.
Finansējumu šim mērķim pārvirzīs no iemaksām Annas Lindes fondā (ALF).
Ministrijā skaidro, ka no 2012. līdz 2019.gadam tā ar Ministru kabineta rīkojumu veica ikgadējas iemaksas ALF 17 000 eiro apmērā. Kopš tā laika ALF Latvijas tīkla koordinējošā organizācija nav uzvarējusi nevienā no starptautiskajiem ALF projektu konkursiem, kurā Latvija būtu vadošā valsts, un tādēļ nav spējusi piesaistīt gaidīto ALF līdzfinansējuma apjomu Latvijas virzītajiem projektiem, kas sniegtu iespēju veicināt sadarbību ar Vidusjūras reģiona valstīm un paplašināt līdz šim nostiprināto sadarbības tīklu.
Ņemot vērā minēto, ĀM ieskatā, ir pamats secināt, ka paredzētais mērķis netiek sasniegts un ir radusies vajadzība meklēt efektīvākas piešķirto līdzekļu izmantošanas iespējas.
Ministrija skaidro, ka ANO Palīdzības un darba aģentūra Palestīnas bēgļiem Tuvajos Austrumos (UNRWA) ir vadošā humānās palīdzības piegādātāja 5,4 miljoniem Palestīnas bēgļu Rietumkrastā, Gazas joslā, Libānā, Jordānijā un Sīrijā.
Pēc ĀM paustā, UNRWA nodrošina 532 000 palestīniešu bērnu apmācību skolās, ikmēneša pabalstu izmaksu 1,7 miljonu pensijas vecuma bēgļu un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, veselības aprūpes pamatpakalpojumus 3,5 miljonu cilvēku, kā arī nodarbina 30 000 palestīniešu bēgļu.
UNRWA ir vadošā izglītības nodrošinātāja Palestīnas bēgļiem Gazas joslā, kur ir izveidojusies īpaši negatīva sociāli ekonomiskā situācija. UNRWA sniegtais atbalsts bērniem un jauniešiem ir viens no nedaudzajiem instrumentiem Gazas jauniešu radikalizācijas novēršanai, pauda ĀM.
UNRWA kopējais 2020.gada budžets ir 1,4 miljardi ASV dolāru, kas tiek iegūti no ANO dalībvalstu brīvprātīgiem maksājumiem un donoru konferencēs. ĀM atzīmēja, ka organizācijas budžetu negatīvi ietekmēja tās lielākā donora ASV 2018.gada 1.septembrī pieņemtais lēmums pārtraukt tās finansēšanu, tādējādi radot 300 miljonu ASV samazinājumu gadā.
Latvija līdz šim UNRWA ir iemaksājusi 50 000 eiro 2014. gadā un 10 000 eiro 2018. gadā. Savukārt Igaunija veic ikgadējas iemaksas UNRWA budžetā 80 000 eiro apmērā. 2018., 2019. un 2020. gadā tā veica papildu iemaksu 200 000 eiro apmērā. Lietuva pēdējo iemaksu veica 2018.gadā 20 000 eiro apmērā, taču šogad tika pieņemts lēmums arī par vienreizējo iemaksu 50 000 eiro apmērā, novirzot to Covid-19 pandēmijas radīto seku mazināšanai.
ĀM pavēstīja, ka Latvijas līdzšinējo atbalstu novērtējušas ne tikai UNRWA un Eiropas Savienība (ES), bet arī visas arābu valstis, it īpaši Jordānija, kurai UNRWA sniedz neaizvietojamu atbalstu bēgļu radītā sloga atvieglošanā.
2019.gada 27.maijā tika saņemta ES augstās pārstāves ārlietās un drošības politikas jautājumos Federika Mogerīni vēstule ārlietu ministram Edgaram Rinkēvičam (JV) ar aicinājumu Latvijai veikt finansiālu iemaksu UNRWA.
Savukārt 2020.gada 1.septembrī UNRWA ģenerālkomisārs Filips Lazarini vērsās pie ANO dalībvalstu pastāvīgajiem pārstāvjiem Ņujorkā ar vēstuli, kurā informē, ka Covid-19 pandēmijas radīto sociālekonomisko seku atvieglošanai aģentūrai līdz 2020.gada beigām ir papildu vajadzīgi 94,6 miljardi ASV dolāru.
Kā liecina arhīvs, ALF ir dibināts 2005.gadā. Tā mērķis ir veicināt savstarpējo sapratni un starpkultūru dialogu starp reģiona kultūrām, reliģijām un cilvēkiem. Fonds nosaukts Zviedrijas bijušās ārlietu ministres Annas Lindes vārdā, kura savas dzīves laikā deva nozīmīgu ieguldījumu sadarbības veicināšanā Vidusjūras reģionā, iestājoties par vienlīdzīgu partnerību, savstarpējās sapratnes sekmēšanu un mierīgu līdzās pastāvēšanu. 2003.gadā viņa traģiski gāja bojā atentātā.