LETA24 мая

Baidens sola palīdzību Gazas atjaunošanā

ASV prezidents Džo Baidens pagājušonedēļ solīja, ka palīdzēs organizēt centienus, lai "atjaunotu Gazu", un uzsvēra, ka palestīniešu valsts izveidošana līdzās Izraēlai ir "vienīgā atbilde", kā atrisināt Tuvo Austrumu konfliktu.

Kā sacīja Baidens, viņš izraēliešiem teicis, ka "starpkopienu cīņās" spriedzes māktajā Jeruzalemē ir jāizbeidz.

Baidens arī uzsvēra, ka "nav notikusi nekāda izmaiņa manās saistībās, saistībās attiecībā uz Izraēlas drošību".

Līdz reģions nepārprotami nebūs atzinis Izraēlas tiesības uz pastāvēšanu, "miera nebūs", brīdināja prezidents.

Gazas joslas un Izraēlas pamiers sniedz iespēju virzībai uz Tuvo Austrumu konflikta divu valstu atrisinājumu, Baltajā namā sacīja Baidens, piebilstot, ka lūdz Dievu, lai pamiers tiktu ievērots.

Baidens uzsvēra, ka Gazas joslā valdošā palestīniešu kustība "Hamas" tiek uzskatīta par teroristu organizāciju, tomēr ASV ir apņēmušās palīdzēt civiliedzīvotājiem Gazas joslas atjaunošanā ar palestīniešu pašpārvaldes starpniecību, īstenojot lielu palīdzības programmu.

Ar Izraēlas un Gazas joslas pamieru, kas sājās spēkā 21.maijā, tika pārtraukta kopš 10.maija ilgusī karadarbība, kuras gaitā Izraēlas gaisa triecienos nogalināti apmēram 230 palestīniešu Gazas joslā, bet no Gazas joslas raidītas raķetes nogalinājušas 12 cilvēkus Izraēlā.

Izraēlas un Gazas joslas militārais konflikts ar sen nepieredzētu intensitāti atsākās 10.maijā, pēc tam kad Gazas joslas kaujinieki Jeruzalemes virzienā bija raidījuši tāla darbības rādiusa raķetes. Vēl četras dienas pirms tam jau bija izraisījušās sadursmes Jeruzalemē Aksas mošejas kompleksā Izraēlas policijas un palestīniešu protestētāju starpā. Spriedzi saasināja policijas brutālā taktika mošejas kompleksā un ebreju kolonistu draudi anektētajā Austrumjeruzalemē izlikt no mājām palestīniešus.