LETA30 окт.

ASV astoņi cilvēki apsūdzēti par Ķīnas disidentu vajāšanu

ASV Valsts departaments izvirzījis apsūdzības astoņiem cilvēkiem, kas tiek turēti aizdomās par strādāšanu Pekinas labā, vajājot un iebiedējot disidentus, lai tie atgrieztos Ķīnā.

Piecus aizdomās turamos šodien ASV aizturēja Federālais izmeklēšanas birojs (FIB), bet pārējie, domājams, atrodas Ķīnā, paziņoja ASV tieslietu ministra asistents Džons Demerss.

Viņš sacīja, ka Ķīnas operācija "Fox Hunt" ir vērsta pret Ķīnas prezidenta Sji Dzjiņpins oponentiem ārvalstīs un ir likuma varas un starptautisko tiesību pārkāpums.

"Nesaskaņojot ar mūsu valdību, Ķīnas repatriācijas vienības ieradās Savienotajās Valstis, novēroja un noteica par bēgļiem uzskatīto personu atrašanās vietu un izmantoja iebiedēšanu un citas taktikas, lai piespiestu atgriezties Ķīnā, kur viņiem noteikti draud ieslodzījums vai kas ļaunāks," skaidroja Demerss.

ASV izmeklētāji izpētījuši konkrētu gadījumu, kad Ķīnas valdības pārstāvji ieradās pie cilvēka ASV ar viņa tēvu un mēģināja piespiest viņu atgriezties Ķīnā. Viņa māsa Ķīnā tika ieslodzīta un meita terorizēta internetā.

"Ķīnas valdības nekaunīgie mēģinājumi novērot, draudēt un mocīt mūsu pilsoņus un likumīgos pastāvīgos iedzīvotājus, atrodoties uz Amerikas zemes, ir daļa no Ķīnas daudzveidīgās zagšanas un postošās ietekmes kampaņas mūsu valstī un visā pasaulē," paziņoja FIB direktors.

Ķīnas un ASV starā valda saspringtas attiecības un domstarpības virknē jautājumu, tostarp par pandēmiju, tirdzniecību un Pekinas politiku Honkongā un Siņdzjanas autonomajā reģionā.