LETA21 янв.

Ķīna pret uiguriem īsteno genocīdu

ASV oficiāli atzinušas, ka Ķīnas valdības pret uiguriem un citām musulmaņu minoritātēm izvērstie pasākumi ir genocīds un noziegumi pret cilvēci.

ASV valsts sekretāra Maika Pompeo paziņojums izplatīts laikā, kad līdz ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijas beigām palikušas mazāk nekā 24 stundas, bet spriedze pasaules abu lielāko tautsaimniecību starpā turpina pastiprināties jau vairākus gadus.

Pompeo konkrēti minēja piespiedu sterilizāciju, piespiedu darbu, "fiziskās brīvības atņemšanu lielā mērā vairāk nekā miljonam cilvēku" un citus brīvības ierobežojumus, arī reliģisko rituālu veikšanas ierobežojumus.

Pompeo paziņojumā, kas izplatīts pēc Valsts departamenta veiktās situācijas izpētes, norādīts, ka noziegumi tiek īstenoti joprojām.

ANO dati liecina, ka Siņdzjanas Uiguru autonomajā rajonā vairāk nekā miljons uiguru, kazahu un citu musulmaņu ieslodzīti internēšanas nometnēs, kur viņi spiesti apgūt komunisma ideoloģiju, runāt ķīniešu valodā un noliegt savu kultūru, valodu un reliģiju.

Pekina sākumā noliedza šādu nometņu pastāvēšanu, bet pēc tam apgalvoja, ka šīs nometnes ir profesionālās apmācības centri, kuros musulmaņu tautu pārstāvji apgūst profesiju un ķīniešu valodu, kā arī tiek pasargāti no radikalizēšanās.