LETA8 сент.

Lielbritānijas tiesa atsāks izskatīt ASV pieprasījumu izdot "WikiLeaks" dibinātāju Asanžu

Lielbritānijas tiesa pirmdien atsāka izskatīt ASV pieprasījumu izdot vietnes "WikiLeaks" dibinātāju Džūljenu Asanžu.

49 gadus vecajam Austrālijas pilsonim Asanžam, kurš pašlaik atrodas apcietinājumā, Savienotajās Valstīs izvirzītas 18 apsūdzības saistībā ar  tūkstošiem slepenu ASV dokumentu publicēšanu vietnē "WikiLeaks" 2010.gadā.  Šajos dokumentos bija informācija par ASV militārajām operācijām Irākā un Afganistānā, kā arī ASV vēstniecību ziņojumi.

Par šīm apsūdzībām viņam var piespriest līdz 175 gadu cietumsodu.

Gaidāms, ka Asanža izdošanas lietas izskatīšana Londonas Centrālajā krimināltiesā turpināsies trīs līdz četras nedēļas. Lietas izskatīšanu bija paredzēts atsākt aprīlī, taču tā tika atlikta Covid-19 pandēmijas dēļ.

Iepriekšējā tiesas sēde šajā lietā notika februārī.

Asanžs gandrīz septiņus gadus slēpās Ekvadoras vēstniecībā Londonā, lai izvairītos no izdošanas Zviedrijai, kur viņš tika turēts aizdomās par savu līdzstrādnieču izvarošanu. Pagājušā gada novembrī Zviedrijas prokuratūra beidza izmeklēšanu šajā lietā.

Pērn aprīlī Asanžs no vēstniecības tika izlikts, un Lielbritānijas policija viņu aizturēja.

Lielbritānijas tiesa piesprieda viņam 50 nedēļu cietumsodu par atbrīvošanas nosacījumu pārkāpšanu 2012.gadā.  Toreiz Asanžs pret drošības naudu tika atbrīvots no apcietinājuma, kas viņam bija noteikts saistībā ar Zviedrijas izdošanas prasību, taču lūdza patvērumu Ekvadoras vēstniecībā, jo baidījās, ka varētu tikt izdots ASV.

50 nedēļu sodu Asanžs jau  ir izcietis, tomēr atrodas apcietinājumā saistībā ar ASV izdošanas prasību.