ЛатвияLETA30 марта 2021

PVD pagājušajā nedēļā konstatējis piecus pārkāpumus mājputnu turēšanas prasībās

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) pagājušajā nedēļā konstatējis piecus pārkāpumus mājputnu turēšanas prasībās, kas ieviestas saistībā ar augsti patogēnās putnu gripas izplatību informēja PVD.

Pagājušajā nedēļā PVD inspektori veikuši kopumā 89 pārbaužu saistībā ar spēkā esošajām prasībām mājputnu turēšanā un piecos gadījumos konstatēti pārkāpumi, tostarp četrās pārbaudēs konstatēts, ka mājputni netiek turēti slēgtās telpās, bet vienā gadījumā konstatēts, ka savvaļas putni var piekļūt mājputnu mītnei.

Tāpat pārbaudēs konstatēti arī pārkāpumi, kas saistīti ar citu biodrošības prasību ievērošanu.

Vaicāti par to, cik ilgi varētu būt spēkā liegums turēt mājputnus ārā, dienesta pārstāvji norādīja, ka aktīvajā gājputnu migrācijas laikā risks putnu gripas vīrusu no savvaļas putnu populācijas ienest mājputnu novietnēs ir augsts.

"Kolīdz putnu gripas epidemioloģiskā situācija Latvijā un tuvākajās Eiropas valstīs stabilizēsies, netiks konstatēti jauni mājputnu un savvaļas putnu saslimšanas gadījumi ar putnu gripu, varēs lemt par noteikto ierobežojumu atcelšanu un atbilstošu grozījumu veikšanu Ministru kabineta noteikumos," norādīja PVD pārstāvji.

Dienestā piebilda, ka, pēc iepriekšējo gadu pieredzes, gājputnu pavasara migrācija pierima un arī putnu gripas epidemioloģiskā situācija citās Eiropas valstīs uzlabojās maijā.

Jau vēstīts, ka augsti patogēnās putnu gripas izplatības dēļ mājputnu turētājiem putni jātur slēgtās telpās. Līdztekus aizliegta izbraukuma tirdzniecība ar mājputniem un inkubējamām olām, piedalīšanās tirgos, izstādēs, skatēs un citos pasākumos, kuros iesaistīti mājputni.

Aizliegts izmantot virszemes ūdenskrātuvēs iegūtu ūdeni mājputnu dzirdināšanai un aizliegta mājputnu izlaišana savvaļā medījamo putnu krājumu atjaunošanai. Turklāt valdības noteikto ierobežojumu periodā putnu novietnes darbiniekiem jālieto darba vai maiņas apģērbs un apavi, ko atļauts lietot tikai mājputnu turēšanas vietā.

Ierobežojumu ilgums būs atkarīgs no epidemioloģiskās situāciju valstī, citās Eiropas Savienības dalībvalstīs un tuvumā esošajās trešajās valstīs.

PVD informēja, ka dienests veiks pārbaudes mājputnu novietnēs, tostarp reaģējot uz iedzīvotāju sūdzībām par iespējamiem biodrošības prasību pārkāpumiem mājputnu turēšanas vietās un nereģistrētām mājputnu novietnēm.

Augsti patogēnā putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kas rada bojājumus dažādās orgānu sistēmās. Tā izplatītāji ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, kam slimība var noritēt bez raksturīgajām pazīmēm. Mājputni var inficēties, nonākot tiešā kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem vai uzņemot slimības ierosinātāju ar inficētu barību vai ūdeni.

PVD aicina iedzīvotājus būt atsaucīgiem un ziņot par atrastiem beigtiem savvaļas ūdensputniem, zvanot uz PVD uzticības tālruni - automātisko atbildētāju 67 027 402 vai informējot tuvāko PVD teritoriālo pārvaldi.

Написать комментарий