ЛатвияLETA26 мая

PVD pagājušajā nedēļā konstatējis vienu pārkāpumu mājputnu turēšanas prasībās

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) pagājušajā nedēļā konstatējis vienu pārkāpumu mājputnu turēšanas prasībās, kas bija ieviestas saistībā ar augsti patogēnās putnu gripas izplatību informēja PVD.

No pagājušajā nedēļā veiktajām 27 pārbaudēm putnu novietnēs vienā gadījumā konstatēts, ka mājputni netiek turēti slēgtās telpās. Mājputnu turētājs brīdināts un aicināts pārkāpumu novērst.

PVD Novietņu uzraudzības daļas vadītāja Maija Irbe norādīja, ka laika posmā no 26.februāra līdz 23.maijam PVD ir veicis vairāk nekā 760 mājputnu turētāju pārbaužu, lai pārliecinātos, kā tiek ievēroti putnu gripas draudu dēļ noteiktie ierobežojumi. Taču, tā kā kopš piektdienas, 21.maija, lielākā daļa ierobežojumu, kas saistīti ar putnu gripas risku samazināšanu, ir atcelti, PVD ārpuskārtas, pastiprinātās pārbaudes turpmāk vairs neveiks.

Vienlaikus viņa norādīja, ka turpmāk mājputnu novietnēs tiks veiktas rutīnas pārbaudes atbilstoši uzraudzības plānam.

Tāpat PVD Novietņu uzraudzības daļas vadītāja atgādināja, ka atsevišķas prasības saistībā ar augsti patogēnās putnu gripas ierobežošanu un kontroli joprojām ir spēkā, tostarp darbiniekiem un personām, kuras nonāk kontaktā ar mājputniem, jānodrošina darba vai maiņas apģērbs un apavi, ko lieto tikai mājputnu turēšanas vietā. Mājputnu dzirdināšanai jāizmanto ūdens, kas nav iegūts virszemes ūdenskrātuvēs. Lai novērstu tiešu un netiešu kontaktu ar savvaļas ūdensputniem, aizliegts mājputnus, kas ir ūdensputni, izlaist dabīgas izcelsmes ūdenstilpēs. Joprojām ir aizliegta dalība tirgos ar mājputniem un izbraukuma tirdzniecība ar mājputniem un inkubējamām olām.

"Līdz ar to, ja tiks saņemtas sūdzības par iespējamiem pārkāpumiem, PVD veiks arī ārpuskārtas pārbaudes," norādīja Irbe.

Viņa arī minēja, ka PVD turpinās putnu tirdzniecības uzraudzību, mērķtiecīgi reaģējot uz informāciju pa iespējamu izbraukuma tirdzniecību, kas joprojām ir aizliegta. Atļauta ir mājputnu tirdzniecība, tos tieši piegādājot pircējam.

Komentējot putnu gripas izplatību Eiropā, PVD Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vadītāja Madara Volka sacīja, ka putnu gripas epidemioloģiskā situācija Eiropas valstīs pamazām uzlabojas, taču joprojām augsti patogēno putnu gripu konstatē atsevišķās valstīs gan mājputnu novietnēs, gan savvaļas putnu populācijā.

Viņa norādīja, ka kopš gada sākuma līdz 23.maijam 18 Eiropas valstīs konstatēti 1118 augsti patogēnās putnu gripas uzliesmojumi mājputnu novietnēs. Kopumā likvidēti vairāk nekā 16 miljonu dažādu sugu mājputnu. Tostarp pēdējās nedēļas laikā konstatēti desmit uzliesmojumi mājputnu novietnēs - četri Polijā, trīs Lietuvā, divi Čehijā un viens Nīderlandē.

Lietuvā kopumā šajā gadā konstatēti 49 putnu gripas uzliesmojumi nelielās mājputnu novietnēs, likvidēti 1220 mājputnu, Igaunijā - divās novietnēs februārī un martā likvidēti 102 mājputni, savukārt Polijā augsti patogēnā putnu gripa konstatēta 329 dažādu sugu mājputnu novietnēs.

"Šogad līdz 23.maijam par apstiprinātu augsti patogēno putnu gripu savvaļas putniem ir ziņojušas 28 Eiropas valstis, kopumā saņemti 1484 ziņojumi," uzsvēra Volka, piebilstot, ka ziņojumu skaits neatspoguļo saslimušo savvaļa putnu skaitu, jo vienā ziņojumā var būt iekļauti vairāki savvaļas putni, kuriem apstiprināta putnu gripa.

Viņa uzskaitīja, ka pēdējās nedēļas laikā saņemti desmit šādi ziņojumi - no Nīderlandes saņemti seši ziņojumi, bet no Igaunijas, Vācijas, Somijas un Dānijas pa vienam ziņojumam.

Kopumā Igaunija šogad sniegusi 28 ziņojumus par laboratoriski apstiprinātu augti patogēno putnu gripu savvaļas putniem, Lietuva - 12 ziņojumus, kur pēdējais saslimšanas gadījums apstiprināts 4.maijā. Vienlaikus Polija veikusi 89 ziņojumus, pēdējais - 2.maijā.

Jau vēstīts, ka, pēc PVD datiem, šogad Latvijā izmeklēti 135 savvaļas putni un augsti patogēnā putnu gripa konstatēta 49 savvaļas ūdensputniem, tostarp galvenokārt gulbjiem. Slimība šogad februārī tika konstatēta 34 ūdensputniem, martā - 15 ūdensputniem, bet aprīlī un maijā augsti patogēnā putnu gripa nav konstatēta nevienam laboratoriski izmeklētajam ūdensputnam.

Augsti patogēnā putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kas rada bojājumus dažādās orgānu sistēmās. Tā izplatītāji ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, kam slimība var noritēt bez raksturīgajām pazīmēm. Mājputni var inficēties, nonākot tiešā kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem vai uzņemot slimības ierosinātāju ar inficētu barību vai ūdeni.

Tāpat ziņots, ka kopš piektdienas, 21.maija, mājputnus Latvijā drīkst laist ārpus slēgtām telpām, ievērojot vairākus piesardzības pasākumus saistībā ar augsti patogēnās putnu gripas izplatību.

Lai novērstu tiešu un netiešu kontaktu ar savvaļas ūdensputniem, mājputnus, kas ir ūdensputni, turpmāk būs aizliegts izlaist dabīgas izcelsmes ūdenstilpēs.

Tāpat būs aizliegta dalība tirgos ar mājputniem un izbraukuma tirdzniecība ar mājputniem un inkubējamām olām, mājputnu dzirdināšanai būs atļauts izmantot tikai tādu ūdeni, kas nav iegūts virszemes ūdenskrātuvē, savukārt darbiniekiem un personām, kuras nonāk kontaktā ar mājputniem, būs jānēsā darba vai maiņas apģērbs un apavi, ko lieto tikai mājputnu turēšanas vietā.