ЛатвияLETA21 апреля 2021

Par biodrošības prasību atcelšanu augsti patogēnās putnu gripas ierobežošanai runāt vēl ir pāragri

Par biodrošības prasību atcelšanu augsti patogēnās putnu gripas ierobežošanai runāt vēl ir pāragri atzina Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vadītāja Madara Volka.

Viņa skaidroja, ka par pastiprināto biodrošības prasību atcelšanu vēl ir pāragri runāt, jo gājputnu pavasara migrācija turpinās, kā arī citās Eiropas valstīs putnu gripas epidemioloģiskā situācija nav uzlabojusies. "Augsti patogēno putnu gripu konstatē gan mājputniem, gan savvaļas putnu populācijā," sacīja Volka.

Viņa arī atzīmēja, ka, ņemot vērā iepriekšējo gadu pieredzi, gājputnu migrācija pierima un arī putnu gripas epidemioloģiskā situācija citās Eiropas valstīs uzlabojās maijā.

Jau ziņots, ka Latvijā kopš šā gada 16.marta savvaļas putniem nav konstatēti jauni saslimšanas gadījumi ar putnu gripu.

Kopumā līdz aprīļa vidum Latvijā ir izmeklēti 129 savvaļas putni, tostarp 49 putniem laboratoriski konstatēts augsti patogēnās putnu gripas vīruss.

Jau vēstīts, ka pēdējā laikā putnu gripa konstatēta virknē Eiropas valstu, tostarp Lietuvā un Igaunijā.

Tāpat ziņots, ka augsti patogēnās putnu gripas izplatības dēļ mājputnu turētājiem putni jātur slēgtās telpās. Līdztekus aizliegta izbraukuma tirdzniecība ar mājputniem un inkubējamām olām, piedalīšanās tirgos, izstādēs, skatēs un citos pasākumos, kuros iesaistīti mājputni.

Aizliegts izmantot virszemes ūdenskrātuvēs iegūtu ūdeni mājputnu dzirdināšanai un aizliegta mājputnu izlaišana savvaļā medījamo putnu krājumu atjaunošanai. Turklāt valdības noteikto ierobežojumu periodā putnu novietnes darbiniekiem jālieto darba vai maiņas apģērbs un apavi, ko atļauts lietot tikai mājputnu turēšanas vietā.

Ierobežojumu ilgums būs atkarīgs no epidemioloģiskās situāciju valstī, citās Eiropas Savienības dalībvalstīs un tuvumā esošajās trešajās valstīs.

PVD informēja, ka dienests veiks pārbaudes mājputnu novietnēs, tostarp reaģējot uz iedzīvotāju sūdzībām par iespējamiem biodrošības prasību pārkāpumiem mājputnu turēšanas vietās un nereģistrētām mājputnu novietnēm.

Augsti patogēnā putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kas rada bojājumus dažādās orgānu sistēmās. Tā izplatītāji ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, kam slimība var noritēt bez raksturīgajām pazīmēm. Mājputni var inficēties, nonākot tiešā kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem vai uzņemot slimības ierosinātāju ar inficētu barību vai ūdeni.

PVD aicina iedzīvotājus būt atsaucīgiem un ziņot par atrastiem beigtiem savvaļas ūdensputniem, zvanot uz PVD uzticības tālruni - automātisko atbildētāju 67 027 402 vai informējot tuvāko PVD teritoriālo pārvaldi.

Написать комментарий