LETA28 октября 2020

"Frontex" izmeklē mediju ziņoto par aģentūras līdzdalību migrantu ietekmēšanā

Eiropas Savienības (ES) robežsardzes aģentūra "Frontex" sākusi izmeklēšanu par mediju ziņoto, ka tā bijusi iesaistīta migrantu atstumšanā atpakaļ no Eiropas Savienības jūras robežām.

Pagājušajā nedēļā starptautiskā pētnieciskās žurnālistikas projekta "Bellingcat" un citu mediju kopīgi veiktā izmeklēšanā tika atklāts, ka "Frontex" kopš marta bijusi aktīvi iesaistīta vai bijusi klāt vairākos šādos incidentos uz Grieķijas un Turcijas robežas jūrā.

"Mēs aplūkojam apsūdzības, ko cēlušas vairākas ziņu organizācijas saistībā ar mūsu aktivitātēm uz Grieķijas ārējām robežām," paziņoja "Frontex" izpilddirektors Fabriss Legeri.

Taču "Frontex" pavēstīja, ka līdz šim nav atrasti nekādi dokumenti vai citi materiāli, kas liecinātu par pārkāpumiem.

ES iekšlietu komisāre Ilva Johansone šodien intervijā Vācijas radiostacijai "Deutschlandfunk" sacīja, ka jebkāda iesaistīšanās migrantu atstumšanā no robežām būtu pilnīgi nepieņemama.

""Frontex" direktoram ir jāuzņemas pilna atbildība, jāizmeklē šīs lietas un jāsniedz atbildes," paziņoja komisāre.

"Frontex" pēdējos gados bieži tikusi apsūdzēta par sadarbību ar valstu nacionālajām krasta apsardzēm, palīdzot tām panākt migrantu atgriešanos ostās, no kurām tie izbraukuši, vai starptautiskajos ūdeņos.

Saskaņā ar starptautiskajām un ES tiesībām šāda migrantu atstumšana ir nelikumīga.

Mediji ziņoja, ka kopš aprīļa atklājuši sešus gadījumus, kad "Frontex" vienības pieļāva, ka migrantu laivas Grieķijas ūdeņos tiek piespiestas atgriezties Turcijas ūdeņos.

Video no incidenta jūnijā redzams, kā "Frontex" laiva nobloķē ceļu laivai ar migrantiem.

Grieķijas valdība ir noraidījusi apgalvojumus, ka migranti uz tās robežām tiek atstumti atpakaļ.

"Frontex" šodien paziņoja, ka aģentūra šogad lūgusi Grieķijas varasiestādes izmeklēt divus incidentus netāli no tai piederošajām salām Egejas jūras austrumos.

"Viņi neatrada nekādus pierādījumus par nelikumīgām darbībām vienā no incidentiem un vēl izmeklē otru," paziņoja "Frontex".

Написать комментарий