LETA19 мар.

Grieķija aicina Turciju uzņemt atpakaļ 1450 migrantus

Grieķijas migrācijas ministrs Notis Mitaraki aicinājis Turciju uzņemt atpakaļ 1450 nelegālos imigrantus, demonstrējot vēlmi sadarboties ar Eiropas Savienību (ES) saskaņā ar 2016.gadā noslēgto vienošanos par migrācijas plūsmas ierobežošanu.

Mitaraki paziņoja, ka Grieķija ierosinājusi Turcijai restartēt šo vienošanos, jo uzskata, ka vienošanās pienācīga īstenošana ir gan Turcijas, gan ES interesēs.

"Es domāju, ka tā Turcijai ir ļoti laba iespēja parādīt savu gatavību sadarboties ar ES," paziņoja Mitaraki.

Saskaņā ar ES un Turcijas 2016.gada vienošanos, pateicoties kurai ievērojami samazinājās nelegālo imigrantu plūsma uz Eiropu, Ankara piekrita uzņemt atpakaļ migrantus, kam nav tiesību uz starptautisku aizsardzību. Apmaiņā pret to ES piekrita atvēlēt sešus miljardus eiro palīdzībai Turcijai migrantu izmitināšanai.

Tiesību aizstāvju organizācijas ir kritizējušas šo vienošanos, un arī Ankara vēlāk paziņoja, ka uzskata to par neadekvātu.

Saskaņā ar Eiropas Komisijas (ES) publiskotajiem datiem Turcija jau saņēmusi 4,1 miljardu eiro un atlikušie divi miljardi eiro atvēlēti projektiem bēgļu atbalstam.

Taču Ankara apstrīd šos datus, apgalvojot, ka sīriešu bēgļu atbalstam izlietoti tikai 3,6 miljardi eiro.

Ankara apgalvo, ka Turcijā atrodas 3,7 miljoni bēgļi no Sīrijas.

Mitaraki sacīja, ka saskaņā ar vienošanos gan Turcija, gan ES ir uzņēmusies zināmu atbildību un abām pusēm jāievēro savas saistības.

2015.gadā migrācijas krīzes kulminācijas brīdī Egejas jūru šķērsoja 856 000 cilvēku. 2016.gadā šo ceļu mēroja 173 000 nelegālo imigrantu, bet 2017.gadā jau vairs tikai 30 000.

2020.gadā Egejas jūru šķērsoja tikai 10 000 nelegālo imigrantu, kas lielā mērā izskaidrojams ar jaunā koronavīrusa pandēmiju.

ES augstākais pārstāvis ārlietās un drošības politikā Žuzeps Borels pirmdien norādīja, ka skaitļi runā paši par sevi. Viņš sacīja, ka vienošanās ir daudz kritizēta, bet tā devusi jūtamus rezultātus.

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans, kurš vairākkārt draudējis atteikties no šīs vienošanas, vēlas progresu Ankaras centienos pievienoties ES, sarunās par bezvīzu režīmu un ES muitas savienību.

Ankara arī vēlas, lai Brisele sadarbojas ar Turciju Sīrijas ziemeļos, lai nākotnē veicinātu bēgļu atgriešanos kara izpostītajā dzimtenē.

ES dalībvalstis apspriedīs attiecības ar Turciju nākamajā samitā, kas plānots 25.martā un 26.martā.