ЛатвияLETA13 мар.

Kāds no dzīvības apdrošināšanas veidiem Latvijā ir 13% iedzīvotāju

Latvijā kāds no dzīvības apdrošināšanas veidiem ir 250 000 jeb 13% iedzīvotāju atzīmēja Latvijas Apdrošinātāju asociācijā.

Tāpat asociācijā norādīja, ka atbilstoši aptaujas datiem 40% Latvijas iedzīvotāju nav aizdomājušies, kā pasargāt ģimeni pēkšņas nelaimes vai savas nāves gadījumā, kamēr 29% par to ir domājuši, bet vēl nav atraduši atbilstošu risinājumu, bet juridiski jautājumus, lai nelaimes brīdī pasargātu tuviniekus, ir sakārtojuši 16%.

Aptaujā 55% respondentu arī atzinuši, ka saskartos ar finanšu grūtībām, ja ar vienu no pelnītājiem ģimenē kaut kas notiktu.

Pēc aptaujas datiem, 9% Latvijas ģimeņu ir konkrēti norunāts un izlemts, kā rīkoties, ja kāds no ģimenes locekļiem saslimtu vai nomirtu, 19% respondentu atzinuši, ka šādi jautājumi ir pārrunāti, bet nav vienošanās par konkrētu rīcību, bet 35% minējuši, ka par šo jautājumu nav runāts, lai gan vajadzētu.

Par galveno šķērsli, kas kavē parūpēties par finansiālo drošību nākotnē, 30% aptaujāto iedzīvotāju minējuši nepietiekamus ienākumus, tomēr vienlaikus daudzi arī atzinuši, ka būtu iespējama racionālāka esošo ienākumu tērēšana.

Asociācijā norādīja, ka viens no nozīmīgākajiem finansiālās drošības instrumentiem Rietumvalstīs ir dzīvības apdrošināšana, kas veido vidēji 58% no kopējā apdrošināšanas tirgus, taču Latvijā dzīvības apdrošināšana veido 25% no kopējā parakstīto prēmiju apmēra. Vidēji Latvijā dzīvības apdrošināšanai viens iedzīvotājs gadā tērē apmēram 70 eiro, kamēr Eiropā vidējais rādītājs ir teju 20 reižu lielāks - 1264 eiro. Dzīvības apdrošināšana nodrošina materiālu aizsardzību ģimenei personas nāves vai invaliditātes gadījumā.

"Jāapzinās, ka ilgtermiņa finanšu drošība ir ģimenes kopīgā atbildība, lai krīzes situācijā arī tikai viens no partneriem varētu saglabāt finansiālo stabilitāti. Proti, tradicionālo uzkrājumu veidošanai nebaltām dienām nepieciešams ilgāks laiks, bet dzīvības apdrošināšana sniedz tūlītēju materiālu atbalstu, nodrošinot "drošības spilvenu", kamēr uzkrājumi vēl tikai tiek veidoti. Ņemot vērā sociālekonomisko situāciju, kādā pandēmijas rezultātā ir nokļuvusi sabiedrība, uzskatām, ka ir būtiski runāt par šiem jautājumiem un tādējādi izglītot Latvijas ģimenes par ekonomiskās drošības veicināšanu," pauda Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins.

Asociācijā pavēstīja, ka, informējot un skaidrojot iedzīvotājiem ilgtermiņa finanšu drošības nozīmīgumu, Latvijas Apdrošinātāju asociācija sākusi sociālo kampaņu "Neatliec uz rītdienu". Kampaņas ietvaros norisināsies tiešsaistes diskusijas un izglītojošas lekcijas.

Informatīvās un skaidrojošās aktivitātes sabiedrībai būs pieejamas gan masu informācijas līdzekļos, gan arī Latvijas Apdrošināšanas asociācijas "Facebook" kontā. Sociālās kampaņas "Neatliec uz rītdienu" mājaslapā pasarganakotni.lv pieejams arī "nāves izdevumu kalkulators", kas sniedz ieskatu par minimālajiem izdevumiem, ar kuriem cilvēka nāves gadījumā būtu jārēķinās tuviniekiem.

Aptauja veikta sadarbībā ar socioloģisko pētījumu aģentūru "Norstat". Aptauja veikta šogad februārī, un tajā aptaujāts 1001 respondents 18 līdz 74 gadu vecumā visā Latvijā.