Finanšu krāpšanas mēģinājumam Latvijā atsaucas vidēji katrs desmitais uzrunātais, atzina Finanšu nozares asociācijā, atsaucoties uz asociācijas veiktā eksperimenta datiem.
Asociācijā norādīja, ka visbiežāk cilvēki krāpnieku piedāvājumiem uzķeras ziņkārības vai steigas dēļ, vai arī, vēloties saņemt kādu it kā apsolītu labumu.
Tāpat asociācijā minēta, ka atbilstoši banku aplēsēm 2020.gadā ar finanšu krāpšanu saistīto mēģinājumu skaits Latvijā ir dubultojies. Būtiski audzis arī izkrāptās naudas daudzums.
"Krāpnieki sev par labu izmanto pandēmijas ietekmē plaši praktizēto attālināto saziņu, kas ar cilvēkiem ļauj vieglāk manipulēt. Īpaši ir sarosījušies krāpnieki, kuri zvana un iebiedē cilvēkus, uzdodoties par finanšu uzraugiem vai bankas darbiniekiem un norāda uz nelikumīgām darbībām vai neapstiprinātiem pārskaitījumiem no konta," pauda asociācijā.
Lai mazinātu finanšu krāpnieku nodarīto kaitējumu, Finanšu nozares asociācija ar tiešsaistes diskusiju "Kā neuzķerties uz finanšu krāpnieku āķiem?" sāks izglītojošu kampaņu "Neuzķeries! Esi gudrāks par krāpniekiem!".
Diskusijā, kas notiks pirmdien, 15.martā, plānots runāt par to kā atpazīt krāpšanas mēģinājumus un no tiem izvairīties, kādas ir krāpnieku pielietotās metodes un kāpēc cilvēki uz tām uzķeras, kā arī par to, ko dara bankas un tiesībsargājošās iestādes, lai šos noziegumus mazinātu.
Diskusijā piedalīsies Finanšu nozares asociācijas Informācijas tehnoloģiju (IT) darba grupas vadītājs, "SEB bankas" Informācijas drošības vadītājs Oskars Blumbergs, Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas priekšnieks Dmitrijs Homenko un Rīgas Stradiņa universitātes pētnieks, sociālantropologs Andris Saulītis.
Diskusijai tiešraidē varēs sekot Finanšu nozares asociācijas mājaslapā 15.martā no plkst.11.
Finanšu nozares asociācijas eksperiments īstenots 2021.gada februārī, izsūtot viltotu krāpniecisko e-pastu internetā brīvi atlasītiem 500 adresātiem visā Latvijā.