Pašlaik fundamentāla problēma Covid-19 apkarošanā ir tā, ka valsts no iedzīvotājiem prasa atbildību, bet nepiešķir pienācīgu atbalstu sacīja antropologs, inovāciju kustības "Vefresh" vadītājs Viesturs Celmiņš.
Celmiņš sacīja, ka jebkuru šajā laikā ieviesto ierobežojumu mērķis ir samazināt Covid-19 vīrusa izplatību un atslogot veselības sistēmu, nevis iznīcināt jau tā novājināto tautsaimniecību vai izglītības sistēmu. "Ierobežojumi jāpiemēro nacionālā līmenī, līdz redzam rezultātu," uzskata Celmiņš.
Viņš izteicās, ka pašlaik pieņemtais valdības lēmums, ar kuru noteica būtiskus ierobežojumus 12 pašvaldībās, būs neefektīvs, jo, "ja iedzīvotājiem ir ierobežotas iespējas publiskai dzīvei Pierīgā, bet Rīgā "viss vēl notiek", viņi dosies uz Rīgu, kur ir augstākais iedzīvotāju un publisko institūciju blīvums, un pēc neilga laika "skaitļi būs augšā" arī Rīgā, uzskata Celmiņš, norādot, ka Rīgā ierobežojumus ieviesīs vien tad, kad jau būs par vēlu.
Celmiņš sacīja, ka valdība pašlaik balstās uz iegūto pieredzi pavasarī, kad sabiedrība epidemioloģiskās prasības ievēroja, bet pašlaik tā nav. "Rezultāti būs tikai tad, ja iedzīvotāji pieņems "spēles noteikumus" un ievēros prasības," uzskata antropologs.
Pēc viņa domām, būtiski ir tas, ka valsts no iedzīvotājiem prasa atbildību, bet nepiešķir pienācīgu atbalstu, proti "atbildīgās institūcijas nav devušas iedzīvotājiem vadlīnijas, kā pārkārtot savu dzīvi jaunajos apstākļos teju pāris dienu laikā," sacīja Celmiņš.
Viņš uzsvēra, ka skolām izvirzītās prasības par vismaz trim kvadrātmetriem uz vienu bērnu ir neizpildāmas. "Kā pedagogi to spēs nodrošināt, ja skaidri zinām, ka vidēji klasē ir 20 līdz 30 skolēnu, bet klases platība nav 60 vai 90 kvadrātmetri?" vaicāja Celmiņš.
Antropologs izteicās, ka vecāki, saglabājot pilnu darba slodzi, nespēs nodrošināt bērniem atbalstu mācībās. "Eiropas savienības piešķirtie līdzekļi Covid-19 seku mazināšanai būtu jāizmanto, atbalstot gan pedagogus, gan sociālos darbiniekus, gan īslaicīgos bezdarbniekus," pauda Celmiņš, uzsverot, ka, kamēr tas netiks darīts, valdība un atbildīgās institūcijas lieki cer uz iedzīvotāju kooperāciju nesperot solidārus soļus no savas puses.
Iepriekš vēstīts, ka valdība otrdien ārkārtas sēdē lēma Covid-19 izplatības dēļ 12 pašvaldībās noteikt stingrākus ierobežojumus.
Šonedēļ Daugavpilī, Baldones, Krāslavas, Salacgrīvas, Aknīstes, Varakļānu, Mārupes, Mālpils, Smiltenes, Garkalnes, Limbažu un Salaspils novadā Covid-19 izplatības dēļ tiks ieviesti stingrāki ierobežojošie pasākumi, otrdien ārkārtas sēdē lēma valdība.
Tāpēc no 27.novembra minētajās pašvaldībās papildus jau noteiktajiem piesardzības pasākumiem valsts mērogā tiek pārtraukta jebkāda veida izglītības procesa norise klātienē, izņemot pirmsskolas izglītības programmas apguvi un mācības 1.-4.klasē.
Veselības ministrija skaidroja, ka bērnudārza un 1.-4.klašu skolēnu vecuma grupā ir novērojama salīdzinoši zemāka Covid-19 izplatība, un šīs vecuma grupas bērni retāk rada inficēšanās riku apkārtējiem. Savukārt iespēja šiem bērniem nodrošināt pieskatīšanu un izglītību ir ļoti nozīmīga bērnu attīstībai.
Lai mazinātu cilvēku pulcēšanos pašvaldībās, kur ir augsta Covid-19 izplatība, tiek noteikts, ka konkrētajās pašvaldībās nedarbojas kultūrvietas, izstāžu norises vietas un arī gadatirgi, tāpat arī tiek noteikts, ka sporta nodarbības notiek tikai brīvā dabā. Izņēmums ir bibliotēkas, kurās varēs saņem grāmatas līdzņemšanai.
Nedrīkstēs notikt privāti pasākumi ārpus vienas mājsaimniecības, izņemot bēres un atsevišķos gadījumos arī kristību ceremonijas. Turklāt bērēs un kristībās jālieto mutes un deguna aizsegi.
Izlemts arī, ka privātās iekštelpās un privātās ārtelpās personām jāievēro divu metru distance, izņemot gadījumus, ja personas dzīvo vienā mājsaimniecībā, kā arī vecāku un viņa nepilngadīgos bērnus, ja viņi nedzīvo vienā mājsaimniecībā. Izņēmuma attiecas arī uz personām, kas veic darba vai dienesta pienākumus.
Noteikts arī, ka pilsētas sabiedriskajā transportā jānodrošina ne vairāk kā 50% no maksimāli iespējamās transporta līdzekļa kapacitātes, jo autobusos ir grūti ievērot divu metru distanci. Valdība noteikusi, ka pārvadātājam jāorganizē pasažieru iekāpšana un izkāpšana tā, lai pasažieru skaits transportlīdzeklī nepārsniedz 50% no tā ietilpības. Ja transportlīdzeklī tā specifikas dēļ nav iespējams kontrolēt iekāpšanu un izkāpšanu, transportlīdzeklī tiek marķētas sēdvietas, nodrošinot distancēšanās prasības.
Savukārt veikalos un citās tirdzniecības pakalpojumu sniegšanas vietās iekštelpās un ārtelpās būs jānodrošina, ka šajās vietās atrodas ne vairāk par 20% no maksimāli iespējamā cilvēku skaita, ko pieļauj konkrētās vietas infrastruktūra. Lai cilvēki varētu izvēlēties apmeklēt konkrēto tirdzniecības vai pakalpojuma sniegšanas vietu, pie ieejas jābūt pieejamai informācijai, cik cilvēki konkrētajā vietā var atrasties ņemot vērā 20% piepildījumu. Minētais nosacījums attiecas arī uz tirdzniecības vietām un tirgiem ārtelpās.
Pagaidām noteikts, ka stingrākas prasības konkrētās pašvaldībās būs spēkā līdz ārkārtējās situācijas beigām.