LETA16 нояб.

Čehijas krematorijas ir pārslogotas augošā Covid-19 upuru skaita dēļ

Krematorijas Čehijā ir pārslogotas, augot ar Covid-19 saistīto nāves gadījumu skaitam, pēc kura Čehija ieņēmusi drūmu pirmo vietu Eiropā.

Čehija jau vairākas nedēļas ir vissmagāk skartā valsts Eiropā, rēķinot pēc jauno Covid-19 nāves gadījumu skaita uz 100 000 iedzīvotājiem, liecina Eiropas Slimību novēršanas un kontroles centra dati.

Čehijā, kur ir 10,7 miljoni iedzīvotāju, kopš oktobra beigām jauno Covid-19 nāves gadījumu skaits ir ap 200 dienā. Vidējais nāves gadījumu skaits dienā no visiem nāves cēloņiem Čehijā parasti ir bijis ap 300.

"Mēs esam pārslogoti, nāves gadījumu ir daudz vairāk nekā parasti," sacīja privātas krematorijas īpašnieks Josefs Melihs valsts vidienes pilsētā Taborā.

"Pieaugums ir ap 40%. Mēs nosedzam veco ļaužu pansionātus, kur visvairāk cilvēku mirst ar Covid-19. Tas ir smagi," Melihs teica intervijā ziņu aģentūrai AFP.

Eiropas Bēru pakalpojumu federācija informēja, ka kremācija ir populārākā bēru metode Čehijā, kuras teritorijā ir 27 krematorijas.

2016.gadā Čehijā tika kremēti vairāk nekā četras piektdaļas nelaiķu. Lielāks kremēto nelaiķu īpatsvars bija tikai piecās citās valstīs, tai skaitā Japānā, kas šai ziņā bija pasaules līdere ar 99,98% kremētu nelaiķu.

"Dabiski, ka Covid-19 ir slogs visām krematorijām," atzina krematorijas direktors Ivo Furmančiks valsts austrumu pilsētā Ostravā.

"Mēs strādājam bez apstājas; tā kā vīrusa otrais vilnis saduras ar rudenim tipisko nāves gadījumu skaita pieaugumu, mums rodas ietilpības problēmas," sacīja Furmančiks.

Augot pieprasījumam, Ostravas krematorijai nācās nedēļas laikā divkāršot ietilpību, uzbūvējot jaunu ledusskapi.

Pandēmija arī mainījusi paradumus, kā tuvinieki atvadās no nelaiķa. Aizgājēji vairs netiek nomazgāti, saķemmēti vai apģērbti, bet vienkārši tiek ievietoti plastmasas maisos, kas tiek dezinficēti un tad ielikti zārkos.

Bēres ietekmē arī valdības noteiktais ierobežojums, ka izvadīšanā var piedalīties ne vairāk par 10 cilvēkiem.