LETA5 нояб.

"Telegram" kanāla "Nexta" veidotājus apsūdz nekārtību organizēšanā

Baltkrievijā pret lietotnes "Telegram" opozīcijas kanāla "Nexta" veidotājiem Stepanu Putilo un Romānu Protaseviču ierosinātas krimināllietas par masu nekārtību organizēšanu, teikts paziņojumā Baltkrievijas Izmeklēšanas komitejas tīmekļa vietnē.

Viņi tiek apsūdzēti pēc Baltkrievijas Kriminālkodeksa pantiem par masu nekārtībām, kā darbību, kas pārkāpj sabiedrisko kārtību, organizēšanu un dalību tajās.

Smagākais Kriminālkodeksā paredzētais sods par šiem pārkāpumiem ir 15 gadi cietumā.

Putilo un Protasevičs arī tiek apsūdzēti par naida kurināšanu pēc profesionālās piederības pazīmēm.

Atbilstoši izmeklētāju versijai sociālo mediju kanālos, kas atrodas Putilo un Protaseviča kontrolē, izskanējuši aicinājumi uz protestiem, ceļu bloķēšanu, streikiem, tur notikusi nesankcionētu masu pasākumu koordinācija, norādot konkrētas akciju vietas un maršrutus.

Par to, ka Putilo izsludināts meklēšanā saistībā ar apsūdzībām masu nekārtību organizēšanā, kļuva zināms augustā.

Šobrīd Putilo dzīvo Polijā.

Oktobrī Baltkrievijā "Telegram" kanāls "Nexta" un tā logo tika atzīti par ekstrēmistiskiem.

Arī dalīšanās ar šī kanāla informāciju atzīta par "ekstrēmistisku darbību".

Baltkrievijā kopš 9.augusta turpinās protesti pret prezidenta vēlēšanu viltošanu. Protestu gaitā aizturēti vairāk nekā 13 000 cilvēku, bet vairāki simti ievainoti. Lielākās protesta akcijas notiek svētdienās.

Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās 9.augustā līdzšinējais valsts galva Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, bet opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska - 10,1%, taču opozīcija uzskata, ka vēlēšanu rezultāti ir viltoti un vēlēšanās pārliecinoši uzvarējusi Tihanovska.

Vēlēšanu rezultātus atteikusies atzīt arī Eiropas Savienība un citas rietumvalstis.