ЛатвияLETA5 февр.

Saeimas opozīcija pārmet koalīcijai liekulību, aizstāvot Krievijas, bet ignorējot vietējos opozicionārus

Saeimas opozīcijas politiķi, izskatot Saeimas paziņojumu par prasību atbrīvot Krievijas opozīcija līderi Alekseju Navaļniju, pārmeta koalīcijas deputātiem liekulīgu attieksmi, vēloties aizstāvēt kaimiņzemes opozīcijas tiesības, taču ignorējot vietējo opozīciju.

Deputāte Jūlija Stepaņenko akcentēja, ka, redzot, kas notiek Krievijā, Latvijai būtu jāmācās, lai nepieļautu tur notiekošo savā teritorijā. Viņa arī akcentēja, ka "bravūrīga koalīcijas deputātu attieksme" viņiem pašiem neko nemaksājot, savukārt sliktas attiecības ar kaimiņvalsti liek cilvēkiem Latvijā zaudēt darbu tranzīta nozarē.

"Mēs nekad mūžā nevarēsim mainīt savu ģeogrāfisko novietojumu. Nenoliedzami ar Krieviju kā kaimiņu nav viegli, bet Latvijas pozīcijai bija jābūt gudrākai. Mums jāskatās, kas notiek ar mūsu valsti un ņemt piemēru, kā nedarīt, nevis nosodīt," teica deputāte.

Stepaņenko arī atgādināja, ka valdošo partiju deputāti Saeimā vairākkārt ierobežojuši opozīcijas politiķu tiesības izteikties parlamentā par valstij svarīgiem jautājumiem, piemēram, par valsts budžetu. "Latvija nav Padomju savienība, te būtu jābūt tiesībām runāt," pauda politiķe.

Līdzīgās domās bija arī deputāts Aldis Gobzems, paužot sašutumu par to, ka koalīcijas politiķi mēģina runāt par demokrātijas neievērošanu Krievijā, vienlaikus aizmirstot par šādu tiesību aizskaršanu Latvijā. Neminot vārdā, Gobzems arī atgādināja par pret deputātu Artusu Kaimiņu ierosināto krimināllietu, uzsverot, ka tā bijusi politiski motivēta.

Deputāts Vjačeslavs Dombrovskis uzsvēra, ka koalīcijā piekoptie principi darbojas vien tad, kad tie tai izdevīgi un ērti. Viņš norādīja, ka gadiem valdošās partijas ignorē lielāko opozīcijas partiju, turklāt atļaujas partijas dalīt latviskajās un krievu partijās. Politiķis mudināja padomāt, cik liels šādu "nelatviešu" īpatsvars ir katrā no parlamentā pārstāvētajām partijām, tostarp Nacionālajā apvienībā, ņemot vērā, ka aptuveni 40% Latvijas iedzīvotāju nav latvieši un viņu demokrātiskās tiesības tiek aizskartas.

"Mēs mācīsim pareizi izturēties pret opozīciju Krievijā, bet kā jūs paši izturaties pret vietējo opozīciju, tās partiju un nelatviešiem, viņu balsīm," pārmetoši vaicāja Dombrovskis.

Deputāts Nikolajs Kabanovs (S) stāstīja, ka katrai tautai piemīt nacionālais lepnums. Viņš akcentēja, ka Latvijai diez vai gribētos, lai tās iekšpolitiskajās lietās iejaucas spēki no ārvalstīm, piebilstot, ka cilvēki var ienīst pastāvošo režīmu, bet viņi var nepiekrist starptautiskajai iejaukšanai valsts iekšpolitikā.

Kā ziņots, Saeima šodien pieņēma uz parlamenta Ārlietu komisijas paziņojuma veidotu paziņojumu, kurā stingri nosoda politiski motivēto Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija aizturēšanu, notiesāšanu un pieprasa viņa atbrīvošanu bez nosacījumiem.

Par paziņojumu nobalsoja 65 deputāti, bet balsojumā nepiedalījās 26 politiķi.