Rīgā 20.septembra plkst.13 Brīvības pieminekļa laukumā, pievienojoties protestiem Eiropas Savienībā (ES), aktīvisti prasīs bloka dalībvalstīm uzņemt patvēruma meklētājus no Grieķijas salām informēja kustības "Gribu palīdzēt bēgļiem" pārstāve Ieva Raubiško.
Raubiško vērsa uzmanību, ka pagājušajā nedēļā uguns izpostīja Morijas nometni Lesbas salā, Grieķijā, atstājot 13 000 patvēruma meklētājus bez pajumtes, nereti arī bez pārtikas un ūdens.
Viņa akcentēja, ka papildu risku cilvēku veselībai un dzīvībai rada arī Covid-19 pandēmija, norādot, ka ugunsnelaimes sekas ir Eiropas patvēruma politikas rezultāts, radot situāciju, kad patvēruma meklētāji ilgstoši mitinās pārapdzīvotās nometnēs sadzīvei nepiemērotos apstākļos.
Raubiško uzsvēra, ka ES jārīkojas kopīgi, risinot šo situāciju un nodrošinot patvēruma meklētājus ar drošu pajumti un cilvēcīgiem apstākļiem, jo nometnes ir tikai īstermiņa risinājums.
Pēc ugunsgrēka Morijas nometnē bez pajumtes palikuši vairāk nekā 12 000 nelegālo imigrantu, pamatā afgāņi, sīrieši un dažādu Āfrikas valstu pilsoņi. Varasiestādes uzskata, ka ugunsgrēkus tīši izraisījuši paši imigranti, kas nav apmierināti ar Covid-19 pandēmijas dēļ ieviestajiem ierobežojumiem.
Varasiestādes iepriekš norādīja, ka daļa nelegālo imigrantu nevēlas doties uz jauno nometni, jo cer nokļūt kontinentālajā Grieķijas daļā. Līdz trešdienas rītam jaunajā nometnē bija ieradušies tikai 1200 cilvēki, taču vakarā lielas grupas migrantu sāka virzīties uz nometni.
Latvija, atbalstot Grieķiju pēc ugunsgrēka patvēruma meklētāju nometnē, turp nogādās 300 nestuves un 3000 segas no valsts materiālo rezervju resursiem.