Pēc ierobežojumu mīkstināšanas šā gada 7.aprīlī durvis pircējiem atvēruši 9000 tirdzniecības vietu informēja Ekonomikas ministrijā (EM).
EM norādīja, ka jau vairāk nekā nedēļu, sākot no 7.aprīļa, durvis saviem pircējiem vēruši aptuveni 9000 tirdzniecības vietu visā Latvijā, kas vairākus mēnešus bija slēgtas vai preces pārdeva ar tiešsaistes rīku starpniecību.
Ministrijā pauda, ka tirgotāji praksē īstenojuši daudzus drošas tirdzniecības principus - pircēju plūsmas kontroli un ierobežošanu, dezinfekcijas līdzekļu pieejamību, gaisa kvalitātes uzraudzību un vēl daudz citus piesardzības pasākumus.
Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (PCL; KLPV LV) piebilda, ka no 7.aprīļa tika pielikts punkts preču sarakstiem, ļaujot cilvēkiem iegādāties vajadzīgās preces klātienē. Viņš uzsvēra, ka tirgotāji vairākkārt pierādījuši, ka ir gatavi ievērot visas drošas tirdzniecības prasības, un tagad tas ir novērojams praksē.
"Lai gan šajās dienās pie veikaliem nereti novērojamas cilvēku rindas, analizējot Valsts policijas pārbaužu rezultātus tirdzniecības vietās, secināts, ka gan tirgotāji, gan pircēji noteikumus ievēro apzinīgi, saprotot, ka tikai tā mēs varam turpināt nodrošināt ikdienai nepieciešamo un nenonākt situācijā, kad jāievieš vēl stingrāki drošības pasākumi," norādīja Vitenbergs.
Savukārt Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) pārstāvji apgalvoja, ka tirdzniecības nozare kopumā ļoti atbildīgi attiecas pret Covid-19 epidemioloģiskās drošības prasībām, tai skaitā telpu ventilēšanas un vēdināšanas ieteikumiem.
"Ievērojot noteiktos drošas tirdzniecības principus, tirgotāji ir aprīkojuši tirdzniecības platības ar dažādiem risinājumiem prasību ievērošanai. Varam apgalvot, ka uzņēmēji visnotaļ izprot situāciju un nepieciešamību ievērot visas šobrīd noteiktās prasības, jo atgriezties pie stingrākiem tirdzniecības ierobežojumiem nav neviena tirdzniecības nozares pārstāvja interesēs," pauda LTRK pārstāvji.
EM aicināja iedzīvotājus iepirkties apdomīgi un ievērot visus drošas iepirkšanās pamatprincipus ikdienā. Ministrijā atgādināja par "5+3" principu, kur pircēji ir aicināti doties uz tirdzniecības vietu vienatnē, iepriekš sagatavot iepirkumu sarakstu, iepirkties ilgākam laika posmam, iepirkties ātri, saīsinot laiku veikalā, kā arī priekšroku dot iepirkumu veikšanai internetā, ja ir šāda iespēja.
Savukārt tirgotāji aicināti pēc iespējas biežāk pareizi ventilēt, vēdināt tirdzniecības telpas un dezinficēt virsmas, tajā skaitā arī iepirkumu grozu un ratu rokturus, kā arī kontrolēt veikala apmeklētāju plūsmu un uzraudzīt, lai veikala apmeklētāji pareizi lietotu sejas maskas un ievērotu distanci.
EM arī aicina tirgotājus apmeklēt informatīvās kampaņas "Drošs paliek drošs" mājaslapu un iepazīties ar atbalsta informatīvajiem materiāliem apmeklētāju informēšanai un citu noderīgu informāciju.
Jau vēstīts, ka ekonomikas ministrs Vitenbergs šonedēļ aicinās valdību lemt par ēdināšanas pakalpojumu sniegšanu ārā sacīja ministrs.
Viņš informēja, ka EM sadarbojas ar ēdināšanas pakalpojumu sniedzējiem, lai izstrādātu epidemioloģiski drošu pakalpojumu sniegšanas principus.
EM priekšlikums paredz pirmajā solī atļaut ēdinātājiem sniegt pakalpojumus ārā, ievērojot epidemioloģiskās prasības, tostarp pie viena galdiņa varētu atrasties četri cilvēki no divām mājsaimniecībām, galdiņi tiktu norobežoti, kā arī pēc katras apkalpošanas reizes dezinficēti.
Vitenbergs norādīja, ka valdībā par šo priekšlikumu jau iepriekš bijušas diskusijas, tomēr vēl nav panākta vienošanās, jo, pirms atļaut ēdināšanu ārā, ir svarīgi saprast, vai epidemioloģiskā situācija to pieļautu.
Ekonomikas ministrs šonedēļ aicinās valdība atkārtoti diskutēt par šo priekšlikumu un pozitīva lēmuma gadījumā ēdinātāji varētu sniegt pakalpojumus ārā sākot ar 28.aprīli.
"Galvenais vienotais redzējums ir tāds, ka, sākoties pavasarim, ir jādod iespēja ēdinātājiem sniegt pakalpojumus ārā. Nozare ir izpildījusi savu mājasdarbu, lai šos pakalpojumus nodrošinātu," sacīja Vitenbergs.
Kā ziņots, valdība par iespējām mīkstināt ierobežojumus ēdināšanas nozarē un āra treniņu organizēšanu diskutēs aprīļa beigās, izriet no aprīļa sākumā notikušās Ministru kabineta sēdes protokollēmuma.
Ministru kabinets 1.aprīlī vienojās par kritērijiem ierobežojumu mīkstināšanai sabiedriskās ēdināšanas nozarē un āra treniņos pieļaujamā cilvēku skaita palielināšanu.
Lai arī sākotnēji tika piedāvāts šajās jomās pārskatīt ierobežojumus gadījumā, ja Latvijas Covid-19 divu nedēļu saslimstības rādītājs uz 100 000 iedzīvotāju nepārsniegs 320 slieksni, tomēr tika atbalstīts premjerministra Krišjāņa Kariņa (JV) priekšlikums šo ierobežojumu mīkstināšanu pārskatīt pakāpeniski.
No aizpagājušajā nedēļā notikušās valdības sēdes protokollēmuma izriet, ka Ministru kabinets pie jautājuma par ierobežojumu mīkstināšanu ēdināšanas nozarē un āra treniņiem atgriezīsies 22.aprīlī.