Covid-19 pandēmija atkritumu apjomu nav būtiski ietekmējusi, intervijā sacīja vides pakalpojumu uzņēmuma SIA "Clean R" valdes loceklis Guntars Levics.
"Mūsu aplēses liecina, ka pandēmijas pirmajā vilnī, martā, aprīlī, un no novembra, kad sākās otrais vilnis, atkritumu apjoma samazinājums bija līdz 5%. Protams, var just, ka ir mainījušies atkritumu radīšanas centri no komercsektora uz privāto sektoru - cilvēki vairāk sēž mājās un vairāk atkritumu rada mājās," sacīja Levics.
Vienlaikus viņš atzina, ka pandēmijas laikā ir palielinājies polimēra iepakojuma apjoms atkritumos - katra maizīte un bulciņa ir ietīta savā plēvē.
"Varbūt to tik ļoti nejūt kopējā atkritumu plūsmā, ka mums ir daudz, daudz vairāk plastmasas, bet var redzēt, ka zaļais kurss, kas bija līdz pandēmijas sākumam visā Eiropā, ir aizslīdējis otrajā plānā. Tas gan ir likumsakarīgi, jo, protams, veselība ir pirmajā vietā," teica Levics.
Tāpat viņš atzīmēja, ka pats pandēmijas sākums un vispārējs izbīlis pagājušā gada pavasarī radīja visiem stresu, arī "Clean R" pārstāvētajai nozarei - kā ar maskām, cik vīruss lipīgs un cik infekciozi ir atkritumi.
"Taču laikam ejot un vairāk uzzinot par vīrusu, viss ir atgriezies daudz maz normālās sliedēs. Nav jau arī vīruss tik lipīgs, ka, pieskaroties konteineram, to var saķert ikdienā. Konteineri nav infekcijas avots," piebilda Levics.
Viņš atzina, ka atmiņā vēl ir 2008. un 2009.gada finanšu krīze, tādēļ arī "Clean R" ļoti strauji savilka jostas, lai gadījumā, ja pandēmijas ietekme ir tik graujoša kā pirms desmit gadiem, uzņēmums varētu izdzīvot. "Taču, par laimi, šis laiks ir parādījis, ka pandēmijas ietekme uz ekonomiku ir pavisam citādāka nekā finanšu krīzei pirms 12 gadiem," teica "Clean R" valdes loceklis.
Kā liecina "Firmas.lv" informācija, "Clean R" 2019.gadā strādāja ar 43,788 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 31,2% vairāk nekā gadu iepriekš, bet kompānijas peļņa saruka par 12,2% un bija 3,077 miljoni eiro. Kompānija reģistrēta 2004.gadā, un tās pamatkapitāls ir 1,2 miljoni eiro. Kompānijas vienīgais īpašnieks ir AS "TAK investīcijas", bet patiesais labuma guvējs ir Guntars Kokorevičs.