Covid-19 pandēmijas dēļ pagājušais gads Latvijas alus darītājiem bija ļoti raibs un arī ļoti grūts, intervijā atzina Latvijas Alus darītāju savienības valdes priekšsēdētājs Pēteris Liniņš.
Viņš stāstīja, ka pamatā grūtības bija saistīts ar epidemioloģisko situāciju, kas, līdzīgi kā citas nozares, skārusi arī alus ražotājus gan pirmajā, gan otrajā pandēmijas vilnī.
"Pašā sākumā nozarē bija vērojams ļoti būtisks produkcijas realizācijas apmēru kritums, kas bija saistīts ar visu kafejnīcu un arī daļas veikalu slēgšanu. Jāsaka, ka, jo mazāka alus darītava, jo situācija bija grūtāka," norādīja Liniņš, piebilstot, ka mazākajās alus darītavās lielāko daļu saražotās produkcijas noieta veido kafejnīcu un restorānu segments, kas līdz ar pandēmijas sākumu tika pilnībā slēgts.
Liniņš arī atzina, ka nedaudz uzelpot ļāva pirmā viļņa beigas un tirdzniecības ierobežojumu mīkstināšana, kā arī tiešsaistes tirdzniecības atļaušana, kas daudzām alus darītavām radīja iespēju realizēt produkciju krīzes režīmā.
"Vasarā ekonomikā kopumā un arī mūsu nozarē bija vērojams atelpas brīdis, taču līdz ar rudens un ziemas iestāšanos un epidemioloģisko situāciju viss atkal pasliktinājās kā mums, tā parējām nozarēm," teica savienības valdes priekšsēdētājs, uzsverot, ka alus darītāji lielu daļu produkcijas realizē lielveikalos, taču nozare kopumā ir ļoti atkarīga no tūrisma, kafejnīcām, restorāniem un pasākumiem, kas vasarā kopumā neatkopās.
Tāpat Liniņš atgādināja, ka 2020.gadā alus nozarē patēriņš samazinājās par 7,8%, kā arī kritums bija vērojams saražotā alus daudzumā, tam veidojot 2,5%. "Tas, manuprāt, ir vēsturiski nebijis gadījums un ir vērtējams kā ļoti satraucoši. Es neatceros, ka tāds kritums, kā bija 2020.gadā, kādu gadu būtu bijis," teica savienības valdes priekšsēdētājs.
Viņš norādīja, ka līdz šim nozare spēja veiksmīgi turēties pretī grūtībām, par ko liecina fakts, ka Latvijā patlaban ir reģistrētas 62 alus darītavas un šis skaits pērn nedaudz audzis. "Protams, lielākā daļa šo reģistrēto alus darītāju veido pavisam mazas darītavas, kas nerada lielu ietekmi uz kopējiem alus darītāju nozares rādītājiem," piebilda Liniņš.
Viņš atzīmēja, ka 2020.gads kopumā nozarei bija ļoti liels pārbaudījumu gads, taču nozares spēlētāji turpina strādāt un mēģina pielāgoties situācijai. "Kā jau visi Latvijas ekonomikas pārstāvji un sabiedrība kopumā, mēs ceram uz epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos visdrīzākajā laikā. Ceram, ka nebūs arī nekādu nodokļu pārsteigumu no valsts puses, un ceram uz siltu pavasari un labu vasaru," teica Liniņš.