Covid-19 pandēmijas laikā pieaug jauniešu iesaiste dažādās digitālās krāpniecības shēmās, pavēstīja Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) sabiedrisko attiecību speciāliste Zaiga Barvida.
Viņa informēja, ka FID saņemtajos ziņojumos par aizdomīgiem darījumiem 20% gadījumu ir informācija par iedzīvotājiem vecumā no 14 līdz 30 gadiem. Tostarp pērn par 116 minētā vecuma iedzīvotāju darbībām ir ierosināts kriminālprocess par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju.
Lai veicinātu jauniešu izpratni par riskiem un iespējām izvairīties no iesaistīšanās finanšu noziegumos, FID aicina izglītības iestādes izmantot dienesta sagatavotos informatīvi izglītojošos materiālus. Tie veidoti pasākumam "Naudas dienas "Zini naudas li(ī)kumus"", lai dažādām sabiedrības grupām stāstītu par finanšu noziegumu riskiem un palīdzētu savlaicīgi atpazīt bīstamas situācijas, kas var būt daļa no finanšu nozieguma.
Tostarp FID sagatavojis vairākus raidierakstus, apskatot dažādas tēmas un demonstrējot finanšu noziegumu atšķirīgās šķautnes. Savukārt digitālajā spēlē "Vai Tu zini naudas likumus?" pēc raidierakstu noklausīšanās var pārbaudīt savas zināšanas par finanšu noziegumu riskiem dažādās dzīves situācijās.
"Šodien, kad arvien vairāk darbību veicam attālināti un digitālā vide ir kļuvusi par mūsu ikdienu, jārēķinās arī ar saistītajiem riskiem. Virtuālā vide tikai šķietami var izskatīties anonīma un droša. To nereti izmanto noziedzīgā pasaule, lai iesaistītu savās darbībās citus, kas bieži notiek nezināšanas un seku neizpratnes dēļ," pauda FID priekšniece Ilze Znotiņa.
Viņa norādīja, ka noziedznieku izliktajās lamatās mēdz iekļūt arī jaunieši, tādēļ izglītības iestādes aicinātas izmantot FID sagatavotos materiālus, lai runātu ar jauniešiem par finanšu noziegumu riskiem, vairotu viņu izpratni un palīdzētu izvairīties no neapdomīgi pieņemtiem lēmumiem, kas var iespaidot visu turpmāko dzīvi.
Izglītojoši informatīvās naudas dienu "Zini naudas li(ī)kumus!" mērķis ir veidot izpratni par ekonomiskajiem un finanšu noziegumiem, mudinot iedzīvotājus atpazīt riskus, skaidrotu piemērotāko rīcību un kliedētu atsevišķus sabiedrībā esošus mītus par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanu.
Informatīvi izglītojoša kampaņu FID rīko atbilstoši Ministru kabineta dotajam uzdevumam.