ЛатвияLETA23 мая

Nākamnedēļ atzīmēs Eiropas Jaunatnes nedēļu

17 valstīs, kas piedalās Eiropas Savienības (ES) "Erasmus+" programmā, tostarp arī Latvijā, no 24.maija līdz 30.maijam tiks atzīmēta "Eiropas Jaunatnes nedēļa" (EJN2021) informēja Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras pārstāve Laura Bringina.

Viņa pavēstīja, ka daudzveidīgus pasākumus un aktivitātes kā tiešsaistē, tā klātienē jauniešiem piedāvās Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra (JSPA) un Eiropas jaunatnes informācijas tīkls "Eurodesk" Latvijā. Šī gada temats "Mūsu nākotne ir mūsu rokās" īpašu uzmanību pievērsīs jauniešu aktīvas līdzdalības, iekļaušanas un dažādības, veselības un garīgās veselības, dabas aizsardzības un ilgtspējas jautājumiem.

24.maijā plkst.10.30 "Eiropas Jaunatnes nedēļa" tiks atklāta ar diskusiju "Mūsu nākotnē mūsu rokās", kas tiešraidē būs pieejama JSPA sociālā medija "Facebook" lapā un sabiedrisko mediju portālā "Lsm.lv". Diskusijā piedalīsies četri jaunieši, kuri stāstīs par savu iesaisti aktivitātēs, kas saistītas ar līdzdalību demokrātiskajā dzīvē, veselību un garīgo veselību, iekļaušanu un dažādību, kā arī klimata izmaiņām un vides ilgtspēju

Diskusijā piedalīsies ANO Latvijas Jauniešu delegāte un maģistrantūras studente Latvijas Universitātes (LU) Juridiskajā fakultātē Natālija Knipše, sabiedrisko attiecību speciāliste, invaliditātes aktīviste Diāna Ponaskova, interneta satura veidotājs, pilsētvides un klimata aktīvists Edgars Feščenko un "Latvijas Sarkanā krusta jaunatne" brīvprātīgā un Rīgas nodaļas vadītāja Vija Nāzere.

Pēc Bringinas paustā, jaunieši dalīsies savā pieredzē par to, kas viņus motivē strādāt ar noteiktiem problēmjautājumiem, kā motivēt citus iesaistīties, un kāds atbalsts ir nepieciešams, lai jaunieši būtu aktīvāki un vēlētos iestāties par kādu sabiedrībai aktuālu tematu. Diskusiju vadīs improvizators Vilhelms Karlsons.

Savukārt no 25.maija līdz 30.maijam, ikviens jaunietis var piedalīties tiešsaistes cilpošanas spēlē un doties paša izvēlētā maršrutā Latvijā un visā plašajā pasaulē, vienlaikus atbildot uz jautājumiem par Eiropu un izpildot dažādus uzdevumus. Dalība spēlē ir bez maksas, visi reģistrētie dalībnieki piedalīsies loterijā par īpašām balvām.

Spēles atklāšanas dienā, 25.maijā plkst.15 sociālā medija "Facebook" pasākuma lapā "Mūsu nākotne mūsu rokās" tiks paziņoti īpaši piekļuves kodi, kas palīdzēs ielogoties spēles bezmaksas lietotnē "Loquiz". Bringina norādīja, ka, uzsākot cilpot, proti, sākot kustību, spēle ik pa 100 līdz 200 metriem piespēlēs jautājumus vai uzdevumus.

Katri četri jautājumi vai uzdevumi veidos vienu jautājumu cilpu, bet pareizās atbildes palīdzēs atbildēt uz cilpu noslēdzošo - piekto - jautājumu. Gatavojoties spēlei, dalībnieki ir aicināti izdomāt, kādā maršrutā vēlas doties - apcilpot dzimto pilsētu, doties pārgājienā mežā, pie jūras, vai cilpot savā istabā. Tāpat dalībnieki var izvēlēties sev piemērotāko cilpošanas veidu - iet, skriet, braukt ar velosipēdu vai dejot. Spēli var spēlēt viens spēlētājs vai komanda no jebkuras vietas Latvijā un pasaulē. Kopējais distances garums visiem spēles dalībniekiem, neatkarīgi no izvēlētā maršruta un cilpošanas veida ir seši kilometri.

Bringina vērsa uzmanību, ka, ņemot vērā situāciju valstī un pasaulē, spēles dalībnieki ir aicināti cilpot atbildīgi un cilpošanas maršrutu izvēlēties tā, lai ievērotu valstī noteiktos epidemioloģiskos drošības pasākumus. Atrodoties uz ceļa, obligāti jāievēro ceļu satiksmes noteikumi. Vairāk par spēli, tās noteikumiem, spēlei nepieciešamajām viedierīcēm un lietotnēm var uzzināt spēles "Facebook" pasākuma lapā. Tur 30.maijā plkst.19 tiešsaistē tiks apkopoti arī rezultāti, ļaujot dalībniekiem atskatīties uz piedzīvoto un piedalīties vērtīgu balvu izlozē. Spēli īsteno JSPA un Eiropas jaunatnes informācijas tīkls "Eurodesk" sadarbībā ar aktīvā tūrisma centru "Eži".

Izmantojot viedierīču sniegtās priekšrocības, Eiropas informācijas tīkla "Eurodesk" organizācijas vairākās Latvijas pilsētās rīkos pasākumus gan tiešsaistē, gan pilsētvidē, savukārt jauniešiem ar ierobežotām iespējām pasākumi nelielās grupās un, ievērojot valstī noteiktos Covid-19 ierobežojumus, notiks arī klātienē.

Tukuma novada "Multifunkcionālais jaunatnes iniciatīvu centrs" no 24.maija līdz 6.jūnijam aicinās vietējos jauniešus kopā ar ģimenēm doties ekspedīcijā "Uz Tukumu pēc 11 jaunatnes mērķiem". Pastaigā ar viedierīču lietotnes palīdzību jaunieši ne tikai iepazīs interesantas Tukuma vietas, bet gūs ieskatu par Eiropas jaunatnes mērķiem un to sasaisti ar jauniešu ikdienas dzīvi.

Alūksnes Bērnu un jauniešu centrs no 24.maija līdz 28.maijam skolēniem brīvā dabā, savas skolas teritorijā organizēs interaktīvu spēli "Mūsu nākotne mūsu rokās". Sējas novadā, Jūrmalā un Ķekavas novadā no 25.maija līdz pat 1.jūnijam jauniešiem būs iespēja piedalīties orientēšanās pasākumos "Esi aktīvs Sējas novadā!", "Esi pats Jūrmalā!" un "Esi zaļš Ķekavas novadā!", ar viedierīču palīdzību veicot uzdevumus par līdzdalību, emocionālo veselību un zaļu dzīvesveidu. Pasākumus organizēs biedrība "Creative Minds For Culture" kopā ar Ķekavas novada izglītības pārvaldi un Jūrmalas Jaunatnes iniciatīvu centru.

Bet Alūksnes, Siguldas, Limbažu, Rūjienas, Aizkraukles un Gulbenes jaunieši 26.maijā tiešsaistē piedalīsies jauniešu centra "Bāze" organizētā erudīcijas spēlē "ES pieDALOS". Vairākas aktivitātes paredzētas arī Rīgā. 27.maijā "Latvijas Sarkanā Krusta jaunatne" aicinās jauniešus uz informatīvu vebināru par paniku, trauksmi un mentālo veselību "Kā "nepanikot" izvēļu priekšā?", bet "Baltijas Reģionālais fonds" un organizācija "3D Friends" mazākumtautību jauniešiem ar ierobežotām iespējām, izmantojot neformālās izglītības un teātra mākslas metodes, stāstīs par Eiropas jaunatnes mērķiem un ES programmas "Erasmus+" iespējām.

28.maijā Rīgas Lietuviešu vidusskolas jaunieši sadarbībā ar "Baltijas Reģionālo fondu" organizēs debates "Jaunieši debatē par klimatu", kur skolēni diskutēs par klimata izmaiņām, apzinoties savu ietekmi klimata veidošanā. 29.maijā Mežaparka teritorijā notiks vēl viens "Baltijas Reģionālais fonda" organizēts pasākums, kur vietējie un starptautiskie brīvprātīgie būs sagatavojuši uzdevumus jauniešiem ar ierobežotām iespējām. Uzdevumu tematika aptvers jauniešu iespējas Eiropā, iekļaušanu un dažādību, vides ilgtspēju, aktīvu līdzdalību un digitālo transformāciju. Savukārt Liepājā biedrība "Attīstības platforma YOU+" 28.maijā ielūdz uz tiešsaistes tikšanos ar jauniešiem, kas šobrīd atrodas ārvalstīs, lai kopīgi diskutētu par dzīvi citviet un jauniešu iespējām plašajā pasaulē.

"Eiropas Jaunatnes nedēļu" 3.jūnijā noslēgs Gulbenes novada tiešsaistes jauniešu saruna par zaļu un ilgtspējīgu dzīvesveidu.