ЛатвияLETA16 мар.

"Centrs "Marta"" sniegs atbalstu vairāk nekā 350 represiju upuriem

Biedrība "Centrs "Marta"" ar Ārlietu ministrijas granta palīdzību sniegs praktisku, juridisku, psiholoģisku atbalstu vairāk nekā 350 represiju upuriem, politieslodzītajiem un viņu ģimenēm Baltkrievijā, kas atrodas smagā ekonomiskā un psiholoģiskā situācijā, ņemot vērā, ka Baltkrievijā turpinās represijas pret miermīlīgo protestu dalībniekiem informēja biedrības vadītāja Iluta Lāce.

Pēc Lāces paustā, paredzēts arī savākt dokumentāciju vismaz 50 gadījumos starptautiskai tiesvedībai pēc universālās jurisdikcijas, parādot režīma cietsirdīgo izturēšanos pret miermīlīgiem protestētājiem. Tāpat tiks noturēta un stiprināta palīdzības infrastruktūra, lai cietušie var rēķināties ar atbalstu ilgtermiņā.

Biedrības vadītāja skaidroja, ka patlaban Baltkrievijā ir apcietināti 35 000 baltkrievu par dalību miermīlīgos protestos, kas pakļauti spīdzināšanām un pret kuriem vērsta īpaši cietsirdīga rīcība. Pret 1000 personām ir vērsta kriminālvajāšana. Konkrētajā brīdī lielākā daļa represēto, politieslodzīto un viņu ģimenes locekļi praktiski atrodas bez jebkāda atbalsta.

Lāce norādīja, ka vairāku atpazīstamu organizāciju kā, piemēram, "Vjasna" pārstāvji 2021.gada janvārī tikuši apcietināti. Šīs organizācijas organizēja juridisko palīdzību un apmaksāja advokātus. Rezultātā cietušie ir nonākuši nožēlojamā situācijā, jo viņi palikuši parādā advokātiem līdz pat 1000 eiro apmērā, un, tā kā cietušie ir apcietinājumā vai arī tuvinieki zaudējuši darbu un ienākumu avotus, šie cilvēki ir īpaši neaizsargāti, atrodas trūkumā un meklē palīdzību.

Biedrības vadītāja atzīmēja, ka 2021.gada februāra sākumā Izmeklēšanas komiteja Baltkrievijā paziņoja, ka pieprasīs vēlreiz samaksāt sodus personām, kuru sodi tika segti no solidaritātes fondiem, līdz ar to ir būtiski turpināt Latvijas atbalstu Baltkrievijas pilsoniskajai sabiedrībai, kas pašorganizējas, lai sniegtu palīdzību cietušajiem, proti, iepriekš ar Latvijas Ārlietu ministrijas (ĀM) palīdzību un sadarbībā ar organizāciju "Nas Dom" ir izdevies izveidot brīvprātīgo tīklus, kas pārklāj visu Baltkrieviju, savieno cietušos ar palīdzības sniedzējiem, organizē praktisku, juridisku un psiholoģisku atbalstu, vāc pierādījumus par spīdzināšanām starptautiskajai tiesvedībai.

Pēc Lāces paustā, izveidotā palīdzības līnija ir atradusi veidu, kā sekmēt pakalpojumu nepārtrauktību, un to palīdzēs turpināt šis projekts, jo projektā ietverts arī izglītojošais, terapeitiskais un supervīziju atbalsts palīdzības sniedzēju organizatoru komandai.

Biedrības vadītāja norādīja, ka tā kā patlaban vēl noris sarunas ar ĀM par līguma precizēšanu, precīza granta summa pagaidām vēl nav zināma, tomēr "Centrs "Marta"" ar savu projektu pieteica uz maksimāli pieejamo summu vienam pieteikumam.

Jau tika rakstīts, lai turpinātu Latvijas atbalstu cilvēktiesību pārkāpumos cietušajiem, stiprinātu mediju brīvību un veicinātu demokrātiskas pārmaiņas Baltkrievijā, ĀM granta projektu konkursā sadalījusi 120 000 eiro.

Kā iepriekš informēja ĀM, granti piešķirti četru projektu īstenošanai. Konkursā atbalstītos projektus īstenos biedrība "Centrs Marta", biedrība "Latvijas Platforma attīstības sadarbībai" un Latvijas Žurnālistu asociācija.

Savukārt, ņemot vērā konkursā pieejamo kopējo finansējumu, biedrības "New Door" pieteikto projektu ĀM atbalstīs ar daļēju finansējumu.

Visi projektu iesniedzēji tiks informēti par pieteiktā projekta izvērtēšanas rezultātiem. Konkursa ietvaros tika saņemti astoņi projektu pieteikumi par kopējo summu 286 098 eiro. Finansējumam 120 000 eiro apmērā varēja pieteikties biedrības un nodibinājumi, pavēstīja ĀM.

Jau rakstīts, ka protesti pret Baltkrievijas autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko režīmu Baltkrievijā nerimst kopš 2020.gada 9.augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām. Par to uzvarētāju tika pasludināts līdzšinējais prezidents Lukašenko, tomēr opozīcija apsūdz režīmu plašā vēlēšanu rezultātu viltošanā un pieprasa viņa atkāpšanos.