Baltkrievijas opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska aicinājusi Lietuvas valdību apsvērt iespējas noteikt sankcijas Baltkrievijas valstij piederošajam mākslīgā mēslojuma ražošanas uzņēmumam "Belarusjkaļij", ja tas turpinās vajāt savus darbiniekus par piedalīšanos protestos pret Aleksandra Lukašenko režīmu.
Baltkrievijas valsts uzņēmums "Belarusjkaļij" savas produkcijas eksportēšanai izmanto Lietuvas dzelzceļus un Klaipēdas ostu.
Kā Cihanouska pastāstījusi intervijā ziņu aģentūrai BNS, viņa ieteikusi Lietuvas valsts varas pārstāvjiem pārskatīt tranzīta noteikumus, ja šis uzņēmums turpinās represijas pret darbiniekiem politisku iemeslu dēļ.
Par iespēju šo represiju dēļ ierobežot minerālmēslu iegādi no "Belarusjkaļij" nesen brīdinājis Norvēģijas uzņēmums "Yara".
""Belarusjkaļij" ir viens no valsts uzņēmumiem, kuri faktiski atrodas Lukašenko kabatā. Tā darbinieki tiek atlaisti savas pilsoniskās nostājas dēļ, tāpēc esam sākuši runāt par sankcijām pret "Belarusjkaļij"," sacījusi Cihanouska.
"Vispirms sākam ar nosacītām sankcijām. Sazinājāmies ar "Yara". Viņi izvirzīja noteikumus - ja atlaidīsiet darbiniekus, vairs nepirksim jūsu produkciju. Bet atlaišanas turpinās, un nepieciešamas stingrākas sankcijas," viņa norādījusi. "Mēs lūdzam vairs nepirkt "Belarusjkaļij" produkciju, lai nauda no šiem uzņēmumiem vairs nenonāktu Lukašenko režīma rokās. Tas saistīts ne tikai ar "Belarusjkaļij", bet arī ar "Grodno Azot", "Naftan" un citām kompānijām, kas režīmam ir svarīgas, bet mēs nerunājam par apturēšanu uz mūžīgiem laikiem - nākot pie varas jaunam prezidentam vai sākoties pārejas laikam, visi sakari jāatjauno."
Jautāta, vai par to jau runāts ar Lietuvas valdības pārstāvjiem, Cihanouska atbildējusi apstiprinoši, bet atzinusi, ka politiķu viedokļi šai jautājumā dalās.
"Izvirzījām jautājumu par tranzīta maksas palielināšanu, saistot to ar noteikumu - ja atlaidīsiet cilvēkus, paaugstināsim cenas vai pārtrauksim tranzītu. Lai būtu noteikumi - ja tos nepildāt, nosakām papildu ierobežojumus," uzsvērusi Baltkrievijas opozīcijas līdere.
Runājot par Astravjecas atomelektrostaciju (AES), ko Baltkrievija uzcēlusi netālu no Lietuvas robežas, Cihanouska norādījusi, ka tajā jāveic starptautiskajiem standartiem atbilstošas drošības pārbaudes, bet attiecībā uz tās turpmāko darbību jaunajai Baltkrievijas vadībai būs jādiskutē ar Lietuvu un citām ieinteresētajām pusēm.