МирLETA16 апреля 2021

Indija un Pakistāna slepenās sarunās apspriedušas Kašmiras jautājumu

Augsta ranga izlūkdienestu amatpersonas no Indijas un Pakistānas janvārī slepenās sarunās Dubaijā apspriedušas Kašmiras jautājumu, atsaucoties uz informētiem avotiem Dali, vēsta ziņu aģentūra "Reuters".

Pamatā musulmaņu apdzīvotā Kašmira ir sadalīta starp Indiju un Pakistānu, taču abas pretendē uz visu Kašmiras teritoriju. Kopš 1947.gada, kad beidzās Lielbritānijas koloniālā pārvalde, Kašmiras dēļ starp Indiju un Pakistānu izcēlušies jau divi kari.

Vasarā uz robežas Kašmirā notika pēdējo gadu laikā intensīvākās apšaudes Indijas un Pakistānas armiju starpā.

Situācija ir saspringta kopš uzbrukuma Indijas armijas kolonnai Kašmirā 2019.gadā. Pašnāvnieka sarīkotais sprādziens tika izsekots līdz Pakistānā bāzētiem kaujiniekiem. Indija pēc tam nosūtīja kara lidmašīnas uz Pakistānu, un vēlāk togad Indijas valdība nolēma likvidēt autonomo Džammu un Kašmiras štatu, sadalot to divās jaunās administratīvās teritorijās, kas tika pakļautas tiešai Deli pārvaldei.

Abas valstis apturēja divpusējo tirdzniecību un ievērojami ierobežoja diplomātiskās attiecības. Taču avoti ziņo, ka daži diplomātiskie kanāli atkal ir atvērti ar mērķi normalizēt attiecības nākamo pāris mēnešu laikā.

Divi avoti vēsta, ka Indijas un Pakistānas izlūkdienestu amatpersonas tikušās Dubaijā.

Indija un Pakistāna to nav komentējušas. Taču Pakistānas analītiķe Aješa Sidika pieļauj, ka abu valstu izlūkdienestu amatpersonas, visticamāk, jau vairākus mēnešus tiekas trešajās valstīs.

"Es domāju, ka bijušas tikšanās Taizemē, Dubaijā, Londonā," sacīja Sidika.

Šādas tikšanās notikušas arī agrāk, sevišķi krīžu gadījumos, bet nekad nav tikušas publiski atzītas.

Написать комментарий