ЛатвияLETA28 апр.

ZZS prasa Kariņam skaidrot RAKUS plānu par daudzstāvu autostāvvietas izveidošanu

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) deputāti prasa Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV) skaidrot Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) plānu par daudzstāvu autostāvvietas ar helikopteru laukumu izveidošanu.

Saeimā pieprasījumu premjeram iesnieguši lielākoties ZZS deputāti Armands Krauze, Uldis Augulis, Jānis Dūklavs, Māris Kučinskis, Edgars Tavars, Raimonds Bergmanis, Viktors Valainis, Gundars Daudze un Jānis Vucāns, kā arī partijas "Likums un kārtība" biedre Karina Sprūde.

Pieprasījums iesniegts par RAKUS valdes un Veselības ministrijas (VM) darbībām un lēmumiem attiecībā uz to nekustamo īpašumu pārvaldīšanu un attīstības politikas kontroli. Deputāti aicina Kariņu skaidrot par VM pārraudzībā esošās kapitālsabiedrības RAKUS rīcību infrastruktūras attīstīšanā bez valdības saskaņojuma, kā arī sniegt kopējo problēmu un finanšu saistību izvērtējamu.

No VM un slimnīcas jau gadiem izskan objektīva nepieciešamība pēc uzlabojumiem RAKUS ārstniecības iestādēs Latvijas infektoloģijas centrs un Tuberkulozes un plaušu slimību centrs, kuras atrodas ne tikai sadrumstalotā, fiziski un morāli degradējušā, bet arī "kaunpilnā" stāvoklī, pauda politiķi.

ZZS gan vērš uzmanību, ka pašlaik "kā vienīgā risinājuma aktivitāte" esot Centrālās finanšu un līgumu aģentūras mājaslapā atrodamais 2021.gada 23.marta RAKUS valdes lēmums par daudzstāvu autostāvvietas ar helikopteru laukumu izveidošana Hipokrāta ielas teritorijā.

Ministru kabineta sēžu dienas kārtības materiālos nav atrodams VM virzīts konceptuāls ziņojums par RAKUS infrastruktūras attīstību, pauž deputāti, vaicājot, kāpēc tāds nav sagatavots.

"Ņemot vērā iepriekš minēto, rodas pamats bažām, ka VM sistēmiski nepārvalda un nenodrošina kontroli nedz pār slimnīcām pārvaldīšanā nodotajiem valsts nekustamajiem īpašumiem, nedz atbalstāmiem attīstības infrastruktūras projektiem, to finansēšanas modeļiem un virzību," akcentēts iesniegumā.

Lai kliedētu bažas, opozīcijas deputāti pieprasa Kariņam skaidrot, kāpēc projekts "Daudzstāvu autostāvvietas ar helikopteru laukumu izveidošanu Hipokrāta ielas teritorijā" tiek prioritizēts un kā tas atrisina minētās RAKUS fundamentālās infrastruktūras problēmas, piemēram, attiecībā uz Latvijas infektoloģijas centru un Tuberkulozes un plaušu slimību centru.

Politiķi vēlas noskaidrot, uz kādiem apsvērumiem 23.martā RAKUS valde pieņēmusi lēmumu par augstāk minēto projektu un kā tika noteikta publiskā un privātā partnerība kā labākais infrastruktūras finansējuma modelis.

"Kāpēc un uz kāda pamata tika noteikts tehniski sarežģīts risinājums, proti, uz Daudzstāvu autostāvvietas izveidot helikopteru laukumu un par cik dārgākas ir plānojamās projektēšanās, būvniecības un citas ar projektu saistītās izmaksas salīdzinājumā pret klasisku daudzstāvu autostāvvietas risinājumu?" vaicāts pieprasījumā premjeram.

Opozicionāri interesējas, vai sagatavots pamatojums šo projektu realizēšanai. Deputāti Kariņam uzdod arī citus saistītus jautājumus.

Dokumentu vēl paredzēts skatīt Pieprasījumu komisijā, kad Saeima to formāli nodos komisijas vērtēšanā.