Ugunsdrošības pārbaudēs Zemgalē pagājušajā gadā konstatēti vidēji seši pārkāpumi vienā objektā informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāve Viktorija Gribuste.
VUGD Zemgales reģiona brigādes ugunsdrošības uzraudzības inspektori, daļu un posteņu komandieri pērn veica 997 ugunsdrošības pārbaudes, no tām 765 plānotas un 221 neplānotu ugunsdrošības pārbaudi, kā arī 11 plānotas būvobjektu pārbaudes. Izsniegti arī 178 atzinumi par atbilstību ugunsdrošības prasībām un 42 atzinumi par būvobjekta atbilstību ugunsdrošības prasībām.
"Aizvadītajā gadā ugunsdrošības uzraudzības darbu nopietni ietekmēja Covid-19 izraisītā ārkārtējā situācija. Ierobežojumu rezultātā divus mēnešus nevarējām veikt plānotās ugunsdrošības pārbaudes, bet vairākus mēnešus tās veicām samazinātā apjomā. Neskatoties uz ierobežojumiem, šis laiks ir devis arī ieguvumus," komentēja Zemgales reģiona brigādes komandiera vietnieks Raimonds Kudlis.
Pēc viņa paustā, būtisks izrāviens ir noticis darba organizācijas un digitālo prasmju jomā. Rūpējoties par amatpersonu drošību, VUGD pārorganizēja darba metodes un secināja, ka lielākoties darbu ar objektu atbildīgajām personām sekmīgi var veikt attālināti, tā ietaupot abu pušu laiku. Attālināta kvalifikācijas paaugstināšana un sanāksmes ir kļuvušas par neatņemamu darba sastāvdaļu, atzina Kudlis.
Ugunsdrošības pārbaužu rezultāti liecina, ka Zemgalē katrā objektā ugunsdrošības uzraudzības inspektori konstatē vidēji sešus pārkāpumus. Lielāks vidējais pārkāpumu skaits fiksēts transporta un tirdzniecības nozarē. Visvairāk pārkāpumu saistīts ar ugunsaizsardzības sistēmu ekspluatācijas prasību neievērošanu, apkures ierīču un iekārtu tehniskā stāvokļa pārbaudes neveikšanu noteiktā termiņā.
2020.gadā VUGD Aizkraukles daļas amatpersonas veica 152 ugunsdrošības pārbaudes, Bauskas un Dobeles daļas veikušas pa 109 pārbaudēm. Jelgavas daļas darbinieki nodrošināja 381 pārbaudi, Jēkabpils daļa veikusi 125 pārbaude, bet Tukuma daļas amatpersonas - 119 ugunsdrošības pārbaudes.
Izvērtējot pārkāpumu bīstamību un citus apstākļus, Zemgalē amatpersonas pieņēma 93 lēmumus par administratīvā soda piemērošanu par kopējo summu 11 596 eiro.
2021.gadā, kad to atļaus epidemioloģiskā situācija un valstī noteiktie ierobežojumi, VUGD turpinās veikt ugunsdrošības pārbaudes.
Pirms pārbaudes veikšanas VUGD amatpersonas sazinās ar pārbaudāmā objekta pārstāvi, lai vienotos par pārbaudes laiku. Ierodoties uz pārbaudi, amatpersonai ir jānosauc savs uzvārds, amats un jāuzrāda dienesta apliecība. Savukārt pēc pārbaudes noslēguma amatpersona informē par ugunsdrošību objektā atbildīgo personu par ugunsdrošības pārbaudes rezultātiem.
Ja tiek konstatēti ugunsdrošības prasību pārkāpumi, kas nerada tiešus ugunsgrēka izcelšanās draudus, tad amatpersona noformē pārbaudes aktu, kurā tiek norādīti konstatētie pārkāpumi un termiņi to novēršanai. Savukārt, ja pārbaudē konstatē nopietnus ugunsdrošības prasību pārkāpumus, kas rada tiešus ugunsgrēka izcelšanās draudus, tad amatpersona var arī pieņemt lēmumu par objekta darbības apturēšanu vai sākt administratīvo lietvedību.