ЛатвияLETA1 мая

"Swedbank" peļņa Latvijā pirmajā ceturksnī - 15 miljoni eiro

"Swedbank" peļņa Latvijā šogad pirmajā ceturksnī bija 15 miljoni eiro, kas ir par apmēram 30% jeb sešiem miljoniem eiro mazāk nekā 2020.gada attiecīgajā periodā pavēstīja bankas mediju attiecību vadītājs Jānis Krops.

Viņš norādīja, ka peļņas samazinājumu ietekmēja papildu kredītuzkrājumu veidošana, kā arī lielāki izdevumi.

Vienlaikus bankas mājaslapā publiskotais finanšu pārskats liecina, ka 2021.gada pirmajos trijos mēnešos "Swedbank" grupas peļņa Latvijā bija 10,933 miljoni eiro, kas ir par 45,2% mazāk nekā 2020.gada pirmajā ceturksnī, bet pašas "Swedbank" peļņa samazinājusies par 37,1% un bija 16,426 miljoni eiro.

Bankā norādīja, ka "Swedbank" kredītuzkrājumi pirmajā ceturksnī sasnieguši astoņus miljonus eiro, ko galvenokārt veido papildu uzkrājumi aizdevumiem, kurus skārusi pandēmijas izraisītā nenoteiktība vai arī, kuri izsniegti Covid-19 smagāk skartajām nozarēm.

"Swedbank" grupas aktīvi 2021.gada marta beigās bija 8,419 miljardi eiro, kas ir par 9,4% jeb 724,016 miljoniem eiro vairāk nekā 2020.gada beigās, kad bankas grupas aktīvi bija 7,695 miljardi eiro.

Krops norādīja, ka "Swedbank" tīrie procentu ienākumi ir samazinājušie par 6%, ko ietekmēja samazinājums tajos bankas aizdevumu apmēros, kuros ir augstākas procentu likmes. Tikmēr kreditēšana kopumā ir augusi par 1%, galvenokārt pateicoties privātpersonu aktivitātei. Pieaugums mājsaimniecību kreditēšanā veidoja 3%, kamēr uzņēmumu kredītportfelis saglabājās nemainīgs. Savukārt depozītu apmērs gada laikā pieaudzis par 23%.

"Swedbank" tīrie komisiju ienākumi šogad pirmajos trijos mēnešos auguši par 1% augstāku ienākumu dēļ maksājumu pakalpojumu nodrošināšanā un aktīvu pārvaldīšanā. Savukārt negatīvu ietekmi uz komisiju ienākumiem turpina atstāt salīdzinoši zemāka aktivitāte maksājumu karšu darījumos, skaidroja Krops.

Vienlaikus citi ieņēmumi ir palielinājās par 14%, ko ietekmēja labāki rezultāti apdrošināšanā.

Kopējie "Swedbank" izdevumi gada laikā ir auguši par 12%. Pēc Kropa skaidrotā. tos turpināja ietekmēt lielāki izdevumi darbaspēka vajadzībām. Tāpat izmaksas augušas, lai turpinātu naudas atmazgāšanas risku samazināšanu, risku vadības kapacitātes stiprināšanu, kā arī klientu izpētes padziļināšanu. Turpināts arī ieguldīt līdzekļus digitālo pakalpojumu un investīciju risinājumu pilnveidošanai.

"Latvijas ekonomika pietiekami sekmīgi turas pretī pandēmijas radītajiem apgrūtinājumiem, par ko liecina arī gada laikā pieaugušais "Swedbank" kredītportfelis. Kamēr mājokļa kredītu pieprasījums šā gada sākumā bijis stabili augsts, tikmēr Latvijas uzņēmēji pagaidām izvēlas ļoti piesardzīgu pieeju un aizņemšanos turpmākām investīcijām ir strauji samazinājuši. Arī mēs bažīgi raugāmies uz lēno vakcinācijas gaitu un tās iespējamo ietekmi uz ekonomikas atgūšanās ātrumu, tāpēc piesardzības nolūkos esam izveidojuši papildu kredītuzkrājumus. Krietni straujāk par kredītportfeli audzis noguldījumu apmērs," pauda Latvijas "Swedbank" valdes priekšsēdētājs Reinis Rubenis.

Bankā arī norādīja, ka aktivitāte ekonomikā šogad pirmajos trijos mēnešos Latvijā vēl joprojām saglabājas zem reālā potenciāla līmeņa. Pandēmijas ierobežošanai ieviestie mēri turpina negatīvi ietekmēt pakalpojumu un tirdzniecības uzņēmumu darbību.

Tāpat bankā atzīmēja, ka "Swedbank" turpināja sniegt klientiem atbalstu, piešķirot kredītbrīvdienas un citas finansējuma restrukturizācijas iespējas. Tajā pašā laikā, pieteikumu skaits papildu atbalstam ir būtiski samazinājies, un klientu skaits, kuriem bijusi nepieciešamība pēc kredītbrīvdienām, 2021.gada pirmajā ceturksnī turpināja rukt.

2020.gada pirmajā ceturksnī "Swedbank" grupa Latvija strādāja ar peļņu 19,966 miljonu eiro apmērā, bet pašas "Swedbank" peļņa bija 26,137 miljoni eiro.

Pēc aktīvu apmēra "Swedbank" ir lielākā banka Latvijā.