МирLETA25 марта 2021

Navaļnija sabiedrotie aicina uz protestiem

Krievijas opozicionāra Alekseja Navaļnija sabiedrotie šonedēļ aicinājuši cilvēkus visā Krievijā pulcēties uz protestiem, lai pieprasītu Navaļnija atbrīvošanu.

Paziņojumā, kas publicēts Navaļnija mājaslapā, krievi aicināti pieteikties protestiem interaktīvā kartē. Paziņojumā norādīts, ka protestu datums tiks paziņots, kad protestēt gribētāju skaits sasniegs 500 000.

Organizatori sola, ka tie būs lielākie protesti Krievijas vēsturē.

44 gadus vecais Navaļnijs tika aizturēts 17.janvārī Maskavas Šeremetjevas lidostā pēc atgriešanās no Vācijas, kur vairāk nekā četrus mēnešus atlaba pēc saindēšanas ar kaujas vielu "Novičok".

Navaļnija apcietināšana Krievijā izraisīja plašus protestus, kuru laikā policija aizturēja aptuveni 11 000 cilvēku. Vairumam aizturēto tika piespriesta sodanauda vai septiņu līdz 15 dienu ilgs cietumsods.

Navaļnijs uzskata, ka aiz viņa saindēšanas stāv Kremlis, kas to noliedzis.

Pagājušajā mēnesī Navaļnijam tika piespriests divarpus gadu ilgs cietumsods par viņam 2014.gadā piespriestā nosacītā cietumsoda noteikumu pārkāpšanu, ārstējoties Vācijā.

Navaļnijs lietu, kurā 2014.gadā tika notiesāts par krāpšanos, uzskata par safabricētu, un Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) 2017.gadā atzina, ka šajā lietā pārkāptas opozicionāra tiesības uz taisnīgu lietas izskatīšanu. Navaļnijam tika izmaksāta kompensācija, tomēr Krievijas Augstākā tiesā spriedumu atzina par likumīgu un atteicās to mainīt.

ECT februārī pieprasīja Navaļniju atbrīvot, jo saskata prasītāja veselības un dzīvības apdraudējumu. Taču Krievijas valdība noraidīja ECT prasību, nodēvējot to par nelikumīgu jaukšanos Krievijas iekšējās lietās.

Krievijas amatpersonas ir noraidījušas arī ASV un Eiropas Savienības (ES) aicinājumus atbrīvot Navaļniju un pārstāt apspiest viņa atbalstītājus.

Написать комментарий