ЛатвияLETA18 янв.

Navaļnija aizturēšanas dēļ attiecības starp Rietumiem un Krieviju kļūs saspringtākas

Krievijas opozīcijas politiķa Alekseja Navaļnija aizturēšana būs vēl viens iemesls, lai attiecības starp Rietumiem un Krieviju kļūtu saspringtākas, šorīt LTV "Rīta panorāmā" prognozēja Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP).

Latvijas politiķis pieļāva, ka sekas notikumiem Krievijā var būt arī sankciju pastiprināšana.

Pabriks uzsvēra, ka Rietumiem ir jānosoda Navaļnija aizturēšana. Viņa vērtējumā, atgriežoties Krievijā, Navaļnijs demonstrē, ka ir ļoti drosmīgs cilvēks, jo Krievijas valdošajām aprindām "labāks būtu tāds Navaļnijs, kurš ir miris vai atrodas ārzemēs".

Jau ziņots, ka Navaļnijs svētdien tika aizturēts pēc atgriešanās Krievijā no Vācijas, kur vairāk nekā četrus mēnešus atlaba pēc saindēšanas ar kaujas vielu "Novičok".

Neilgi pirms aizturēšanas brīfingā Maskavas Šeremetjevas lidostā Navaļnijs pavēstīja, ka priecājas atgriezties Krievijā un viņu nepavisam nebaida aizturēšanas un jaunas kriminālvajāšanas perspektīva. "Šī ir pati labākā diena pēdējos piecos mēnešos," sacīja Navaļnijs.

Krievijas Federālais sodu izpildes dienests Navaļnija aizturēšanu skaidro ar to, ka Navaļnijs esot pārkāpis viņam piespriestā nosacītā cietumsoda noteikumus. Dienests arī tiesā pieprasījis Navaļnijam piepsriesto trīsarpus gadu nosacīto cietumsodu nomainīt pret reālu ieslodzījumu.

Krievijas tiesa atzinusi Navaļniju par vainīgu krāpšanā un uzņēmuma "Yves Rocher" līdzekļu izlaupīšanā, savukārt opozicionārs šo lietu dēvē par safabricētu.

Eiropas Savienība un ASV ir nosodījušas Krievijas opozīcijas politiķa Navaļnija aizturēšanu un pieprasījušas viņu atbrīvot. "Alekseja Navaļnija aizturēšana pēc ierašanās Maskavā ir nepieņemama. Es aicinu Krievijas varas iestādes viņu nekavējoties atbrīvot," paziņoja Eiropadomes prezidents Šarls Mišels.

ASV valsts sekretāra Maika Pompeo paziņojumā teikts, ka "mēs ar dziļām bažām konstatējam, ka viņa aizturēšana ir kārtējais mēģinājums apklusināt Navaļniju un citu opozīcijas pārstāvjus un neatkarīgās balsis, kas kritizē Krievijas varas iestādes".