Meksikas kreisais prezidents Andress Manuels Lopess Obradors otrdien aicināja Senātu rīkot referendumu par to, vai pieci viņa priekšgājēji ir tiesājami par apsūdzībām korupcijā un citos likumpārkāpumos.
Lopess Obradors ierosināja "tautas konsultāciju" par to, vai ir tiesājami Karloss Salinass, Ernesto Sediljo, Visente Fokss, Felipe Kalderons un Enrike Penja Njeto, kuru prezidentūras termiņi aptver laiku no 1988. līdz 2018.gadam.
Viņš apsūdzēja šos eksprezidentus "pārmērīgā bagātības koncentrācijā, monumentālos valsts kases zaudējumos, valsts īpašuma privatizācijā un plaši izplatītā korupcijā".
Kalderons ātri atbildēja uz šim apsūdzībām, pavēstot, ka Lopess Obradors "kļūdaini uzskata Republiku par Romas cirku".
"Tā vietā, lai vērstos pie prokuratūras ar pierādījumiem, viņš jautā pūlim, vai nevainīgie ir notiesājami vai apžēlojami, parādot īkšķi uz augšu vai uz leju," Kalderons rakstīja tviterī. "Tā ir justīcijas atbīdīšana atpakaļ par tūkstoš gadiem."
Saskaņā ar Meksikas likumiem prezidentam ir tiesības pieprasīt referendumu, bet Augstākajai tiesai ir jāizlemj, vai tas ir konstitucionāls.
Lopess Obradors ierosināja sarīkot šo referendumu 2021.gada 6.jūnijā vienlaikus ar parlamenta vēlēšanām.
Prezidents pēdējās nedēļās ir izmantojis savas ikdienas preses konferences, lai uzsvērtu apsūdzības, kuras viņa politiskajiem sāncenšiem izteicis bijušais Penjas Njeto padomnieks Emilio Losoja.
Losoja, kurš ir bijušais Meksikas valsts naftas kompānijas PEMEX vadītājs, ir izteicis apsūdzības Penjam Njeto, Kalderonam un Salinasam savā korupcijas prāvā, kas saistīta ar Brazīlijas būvfirmu "Odebrecht".
Kreisais populists Lopess Obradors 2018.gadā nāca pie varas, solot atbrīvot valsti no korupcijas. Viņš aicinājis savus priekšgājējus liecināt tiesā.
Kalderons ir apsūdzējis prezidentu, ka viņš izmanto Losoju "kā atriebības un politiskas vajāšanas instrumentu