LETA30 нояб.

Brazīlijas pašvaldību vēlēšanās Bolsonaru kandidāti cieš sakāves

Svētdien notikušajā Brazīlijas pašvaldību vēlēšanu otrajā kārtā jaunas sakāves pieredzējuši galēji labējā prezidenta Žaira Bolsonaru atbalstītie kandidāti, bet tradicionālie centriski labējie spēki pozīcijas nostiprinājuši.

Brazīlijas lielākās pilsētas Sanpaulu un Riodežaneiro ievēlējušas pieredzējušus centriski labējos mērus.

Sanpaulu ievēlēts līdzšinējais mērs Brunu Kovass, bet Riodežaneiro mēra amatā atgriežas politikas veterāns Eduardu Paess, liecina oficiālie rezultāti.

Brazīlijas kreisajiem spēkiem joprojām ir grūti atgūt pozīcijas pēc prezidentes Dilmas Rusefas 2016.gada impīčmenta un viņas priekšgājēja Luisa Inasiu Lulas da Silvas notiesāšanas par korupciju.

Otrā kārta "apstiprināja to, ko mēs jau redzējām pirmās kārtas balsojumos [15.novembrī] - Bolsonaru nometnes sakāvi," sacīja Minasžeraisas Federālās universitātes politologs Leonardu Avricers.

"Vienlaikus kreisajiem turpinās milzu sarežģījumi."

Pirmo reizi vēsturē Lulas un Rusefas Strādnieku partija (PT) nevienā no Brazīlijas 26 štatu galvaspilsētām nav izcīnījusi mēra amatu.

Tradicionālās centra un labējās partijas nostiprinājušas pozīcijas, kas tika izcīnītas pirmajā kārtā, arī ar Brazīlijas Sociāldemokrātiskās partijas (PSDB) mēra Kovasa uzvaru Sanpaulu un demokrātu (DEM) politiķa Paesa uzvaru Rio.

Bolsonaru nāksies strādāt, lai nostiprinātu pozīcijas pirms starta 2022.gada prezidenta vēlēšanās, norāda analītiķi.

Vēlēšanās Sanpaulu Kovasam tika prognozēta sīva cīņa ar kreiso kandidātu Giļermi Boulusu, kuru progresīvo nometnē daudzi vēlētos redzēt kā Brazīlijas kreiso jauno līderi.

Tomēr Kovass cīņā par mēra amatu galu galā guva pārliecinošu uzvaru, saņemot 59% iepretim Boulusa 41%.

Riodežaneiro Paess sakāva līdzšinējo mēru, Bolsonaru sabiedroto un evaņģēlisko kristiešu mācītāju Marselu Krivelu.

Paess Rio saņēmis 64%, bet Krivela - 36% balsu.

No 13 mēru amatu kandidātiem, kurus atbalstīja Bolsonaru, uzvarējuši tikai divi.