LETA11 февр.

Maoru līderis izraidīts no Jaunzēlandes parlamenta par kaklasaites nevalkāšanu

Jaunzēlandē šonedēļ no parlamenta izraidīts maoru līderis Raviri Vaititi, jo viņš atteicies valkāt kaklasaiti.

Parlamenta spīkers Trevors Mallards otrdien divreiz liedza Vaititi uzdot jautājumus debašu laikā, norādot, ka deputāti drīkst uzdot jautājumus tikai tad, ja valkā kaklasaiti.

Kad Vaititi turpināja uzdot jautājumu pēc otrā aizrādījuma, Mallards lika viņam atstāt parlamenta sēžu zāli.

"Runa nav par kaklasaiti, bet par kultūras identitāti," sacīja maoru līderis, atstājot zāli.

Jaunzēlandes parlaments ir viens no iekļaujošākajiem pasaulē. Gandrīz pusi no 120 vietām parlamentā ieņem sievietes, 11% deputātu pārstāv LGBTQI kopienu un 21% ir maoru pārstāvji.

Vaititi, kurš kaklasaites nodēvējis par "koloniālām cilpām", pērn tika brīdināts, ka tiks izraidīts no parlamenta sēžu zāles, ja nevalkās kaklasaiti.

Mallards sacīja, ka, viņaprāt, kaklasaites ir novecojušas, taču vairākums deputātu atbalsta prasības par kaklasaites nēsāšanu ievērošanu.

Vaititi laikraksta "New Zealand Herald" trešdienas numurā norādījis, ka viņš ar savu attieksmi vēlas pievērst uzmanību maoru tiesībām būt maoriem, neatkarīgi no tā, vai tas ir parlamentā vai krogā.

"Es noņēmu koloniālo kaklasaiti kā zīmi, kas tā turpina kolonizēt, žņaugt un apspiest maoru tiesības," sacīja politiķis, uzsverot, ka šeit runa ir par vienlīdzību.

Jaunzēlandes premjerministre Džasinda Ārderna, komentējot šo situācija, sacīja, ka viņai nav stingra viedokļa šajā jautājumā un viņa neiebilst pret to, ka kāds valkā vai nevalkā kaklasaiti parlamentā.

"Mums visiem ir daudz svarīgākas problēmas," norādīja premjere.