МирLETA29 апр.

Krievijas valdības veidotā nedraudzīgo valstu sarakstā iekļautas Baltijas valstis

Krievijas valdība pēc prezidenta Vladimira Putina rīkojuma gatavo oficiālu sarakstu ar nedraudzīgajām valstīm, kurā var tikt iekļautas desmit valstis, tostarp visas trīs Baltijas valstis, kā arī ASV, Lielbritānija, Kanāda, Austrālija, Polija, Čehija un Ukraina, vēsta laikraksts "Izvestija".

Kā raksta avīze, atsaucoties uz diviem avotiem, saraksts šobrīd ir nepilns un vēl tiek veidots.

Saraksts tiek veidots pēc Putina 23.aprīļa rīkojuma "Par iedarbības pasākumu pielietošanu pret ārvalstu nedraudzīgām darbībām". Domājams, ka sākumā šīm valstīm ierobežos krievu personāla noalgošanu darbam to vēstniecībās un konsulātos.

Avots Krievijas valdībā "Izvestija" pavēstīja, ka var tikt piemēroti arī citi iedarbības pasākumi, kuri pašlaik tiek izstrādāti.

Krievijas diplomātu asociācija avīzei norādīja, ka šis solis jāuzskata par "piespiedu un pagaidu". Krievijas parlamenta deputāti un senatori avīzei sacīja, ka nedraudzīgo valstu sarakstu var pārskatīt, un ja kādas valstis atteiksies no "pretkrieviskās retorikas", tās no saraksta var izslēgt.

Kā norāda "Izvestija", cik zināms, šī ir pirmā reize, kad Krievija oficiāli veido "nedraudzīgo valstu" sarakstu.

Latvija, Lietuva un Igaunija, solidarizējoties ar Čehiju un konsultējoties ar sabiedrotajiem Eiropas Savienībā (ES) un NATO, pagājušajā nedēļā paziņoja, ka izraida no valsts Krievijas diplomātus.

Tādējādi visas trīs Baltijas valstis apliecinājušas atbalstu Čehijai, kura 17.aprīlī izraidīja 18 Krievijas diplomātus, kas saskaņā ar Čehijas izlūkdienesta atzinumu ir Krievijas izlūkdienestu slepenie aģenti. Kā ziņots, atbildot uz to, Krievija izraidīja 20 Čehijas vēstniecības darbiniekus.

Krievijas diplomātus izraidījušas arī Slovākija un Rumānija.

Lēmumu izraidīt Krievijas diplomātus Čehijas varasiestādes pieņēma, nonākot pie slēdziena, ka Krievijas izlūkdienesti ir saistīti ar sprādzienu munīcijas noliktavā.

Čehijas valdība arī lūgusi ES un NATO partnervalstis solidarizēties ar to un izraidīt daļu Krievijas vēstniecību darbinieku.