LETA10 дек.

Austrālija sāk izmeklēšanu par vardarbīgā ekstrēmisma draudiem

Austrālijā trešdien nolemts veikt izmeklēšanu par vardarbīgā ekstrēmisma draudiem, šādu lēmumu pieņemot apstākļos, kad arvien aktīvāk izskan prasības valdībai nodrošināties pret briesmām, kas var izrietēt no labējo radikāļu puses.

Austrālijas parlamenta ietekmīgā izlūkošanas un drošības komiteja paziņoja, ka veiks izmeklēšanu par radikālo kustību izplatīšanos un draudiem, ko tās rada austrāliešiem.

Konservatīvais iekšlietu ministrs Pīters Datons nepieļāva, ka izmeklēšana būtu koncentrēta tikai uz labējo radikāļu terora draudiem, liekot fokusu paplašināt, iekļaujot tajā arī islāmistu grupējumus.

Dienu iepriekš Jaunzēlandes izmeklēšanas ziņojumā par Kraistčērčas mošejas slaktiņu, kurā austrāliešu baltā pārākuma ideoloģijas sekotājs nogalināja 51 musulmani, tika pausts mudinājums veikt nopietnas pārmaiņas pretterorisma operācijās.

Izlūkdienesti pirms šī uzbrukuma pārlieku bija koncentrējušies uz islāma ekstrēmismu, pienācīgu uzmanību neveltot labējā ekstrēmisma draudiem, teikts ziņojumā.

Austrālijas opozīcijas iekšlietu referente Kristina Kenelija, kas bija viena no Austrālijas izmeklēšanas atbalstītājiem, norādīja, ka Kanberai jau ir daudz pretterorisma instrumentu, lai vērstos pret radikālā islāma draudiem.

Izvērtējums ir nepieciešams, lai "noteiktu, vai dienesti ir gatavi mērķiem labējā spārna ekstrēmisma draudu kontekstā", viņa piebilda.

Pēdējo gadu laikā Austrālijā vairojušies labējo ekstrēmistu draudi.

Izlūkdienesta augstākās amatpersonas septembrī atzina, ka lietas par balto pārākuma ideoloģijas ekstrēmismu šobrīd sastāda 40% no lietu kopējā skaita. Vēl 2016.gadā šī proporcija bija 15%.

Trešdien tika aizturēts kāds 18 gadus vecs austrālietis, kas bija veicis izpēti par spridzekļu pagatavošanu, ka arī tīmeklī piekļuvis "neonacistu, balto pārākuma apziņas ideoloģijas un antisemītiskiem materiāliem".

Jaunieša dzīvoklī veikta kratīšana pēc eskalācijas viņa ierakstos tīmeklī, kas bijuši labēji ekstrēmi. Tajos viņš paudis atbalstu uzbrukumam ar masu upuriem.

Sagaidāms, ka viņam tiks izvirzītas apsūdzības par kūdīšanu uz vardarbību pret citiem un terorisma attaisnošanu.