ЛатвияLETA16 мая

Kreditēšanas apmēri Latvijā palielinās

Kreditēšanas apmēri Latvijā palielinās intervijā sacīja bankas "Citadele" valdes priekšsēdētājs Jūhans Okerblums.

"Kreditēšanas apjoms palielinās. Pirmajā ceturksnī jau mēs redzam, ka tas ir lielāks nekā pērn šajā laikā. Turklāt jāatceras, ka pērn pirmajā ceturksnī Covid-19 parādījās tikai pašā pēdējā mēnesī. Pieteikumi jauniem kredītiem palielinās gan uzņēmumu, gan privātpersonu sektorā. Es ceru, ka tas iezīmē pozitīvu skatījumu uz nākotni," teica Okerblums.

Tāpat viņš norādīja, ka pagājušajā gadā kreditēšanas apmēri samazinājās, bet kreditēšana neapstājās. "Cilvēki ir kļuvuši piesardzīgāki un savus lēmumus izvērtē daudz uzmanīgāk. Es ceru, ka, dzīvei pamazām atgriežoties pie tā, ko mēs varam dēvēt par "jauno normālo", šī piesardzība krīzes laikā palīdzēs un atgūšanās sāksies strauji. Tāpat svarīgi ir tas, ka Baltijas valstis ir spējušas iziet cauri šai krīzei daudz stiprākas nekā daudzas Eiropas valstis," pauda bankas "Citadele" valdes priekšsēdētājs.

Viņš arī sacīja, ka līdz šim kredītu kvalitāte pārsteidzošā kārtā ir uzlabojusies - maksājumu disciplīna ir kļuvusi labāka, klienti ļoti apzinīgi ievēro maksājumu termiņus.

"Krīzes laikā ieviestais moratorijs arī palīdzēja klientiem, kuru situācija bija grūtāka un satraukums lielāks. Vienlaikus es noteikti nevaru teikt, ka mēs jau esam redzējuši visu. Pa īstam izmaiņas kredītu kvalitātē mēs varēsim vērtēt šā gada beigās. Taču līdz šim brīdim situācija ir pietiekami laba, un skaitļi pat ir labāki nekā brīdī, kad mēs iegājām krīzē," minēja Okerblums.

Viņš atzina, ka var piekrist Eiropas Centrālās bankas (ECB) paustajām bažām, ka patiesā kredītu kvalitāte atklāsies, kad beigs darboties pandēmijas laikā ieviestās uzņēmumu atbalsta programmas. "Jā, es varu piekrist šīm bažām, jo svarīgi ir būt gataviem sliktākajam scenārijam. Mēs tam esam gatavi, bet es ceru, ka mēs to nepiedzīvosim. Vienlaikus es nevaru pareģot nākotni un es nezinu, ko domā politiķi par šo atbalsta programmu turpināšanu," teica Okerblums.

Viņš arī atzīmēja, ka ikviens ekonomikas cikls - gan augošs, gan krītošs - ir daudzu faktoru kombinācija, tostarp viens no svarīgākajiem faktoriem ir cilvēku uzvedība. "Ja mēs būsim gatavi tērēt vairāk naudas, iet uz restorāniem, pirkt dāvanas, tad ekonomika atkopsies ātrāk. Ja mēs gribēsim sēdēt mājās un neko nedarīt, tad būs grūtāk. Tas, manuprāt, ir svarīgākais jautājums. Ir svarīgi, lai cilvēkiem būtu sajūta, ka rītdiena būs labāka nekā šodiena," sacīja bankas "Citadele" valdes priekšsēdētājs.

Jautāts par bankas "Citadele" lēmumu iegādāties likvidējamās "ABLV Bank" hipotekārā kredītportfeļa lielāko daļu Okerblums atzīmēja, ka bankai "Citadele" Baltijas tirgū ir jāaudzē ietekme un to var panākt gan ar organisku izaugsmi , gan arī ar citu tirgus spēlētāju aktīvu pārņemšanu.

"Mēs esam gatavi pārņemt aktīvus, kuriem ir laba kvalitāte, kas ir pierādījusies laika gaitā. "ABLV Bank" hipotekārais kredītportfelis mums šķita pievilcīgs un mums izdevās ar "ABLV Bank" noslēgt labu līgumu. Līdz ar to mums būs nedaudz lielāka tirgus daļa hipotekārajā kreditēšanā, kā arī mēs iegūsim jaunus klientus, kuriem piedāvāt arī citus bankas pakalpojumus, kādu viņiem pašlaik nav," teica bankas "Citadele" vadītājs.

Pēc Okerbluma teiktā, pēc šī darījuma bankas tirgus daļa hipotekārajā kreditēšanā sasniegs apmēram 6%. "Mums tas ir ievērojams pieaugums, bet tas īpaši nemainīs kopējo ainu tirgū. Ja mēs lūkojamies uz kopējo "Citadeles" daļu finanšu tirgū, tad, pēc Finanšu nozares asociācijas datiem, 2020.gada beigās mēs Latvijā esam otrajā vietā pēc aktīviem un nosedzam aptuveni 12% no izsniegtajiem kredītiem, tādēļ hipotekārajā kreditēšanā mēs atpaliekam. Mums joprojām ir vieta izaugsmei atsevišķos kreditēšanas produktos," viņš atzina.

Jautāts, vai banka redz vēl kādas iespējas pārņemt kādus sev interesantus aktīvus, Okerblums atbildēja, ka banka "acis tur atvērtas". "Daudz ir atkarīgs no tā, kas parādās tirgū. Ja mums tas patiks, mēs būsim ieinteresēti. Teiksim tā - mums ir ambīcijas! Mēs tās varam īstenot ar organiskas izaugsmes palīdzību, varam arī īstenot pārņemšanas," sacīja bankas "Citadele" vadītājs.