LETA10 сент.

Irāna rīko manevrus līdzās Hormuza šaurumam

Irānas karaflote ceturtdien Omānas jūrā netālu no stratēģiski svarīgā Hormuza šauruma sākusi trīs dienu manevrus, kuros būs iesaistīti vairāki karakuģi, izmēģināti droni un raķetes, teikts paziņojumā armijas tīmekļa vietnē.

Viens no manevru mērķiem ir atstrādāt "taktiskās uzbrukuma un aizsardzības stratēģijas, lai nodrošinātu mūsu valsts teritoriālo ūdeņu un kuģošanas līniju drošību", teikts paziņojumā.

Karaflote izmēģinās tipa "zeme-zeme" un "krasts-jūra" spārnotās raķetes un torpēdas, kā arī raķešu palaišanas iekārtas, kas var tikt izvietotas uz karakuģiem, zemūdenēm, lidaparātiem un bezpilota lidaparātiem.

Manevri "Zolfaghar 99" notiks divus miljonus kvadrātkilometru lielā jūras teritorijā, kas plešas no Indijas okeāna ziemeļdaļas līdz Hormuza šauruma austrumiem.

Izziņots brīdinājums, lai ārvalstu lidaparāti, īpaši ASV bezpilota lidaparāti, neuzturas šajā rajonā, sacīja manevru pārstāvis sakariem ar presi Šahrams Irani.

"Mēs esam pamanījuši, ka ASV bezpilota lidaparāti īsteno fokusētas aktivitātes, vācot informāciju" par manevriem, Irani sacīja armijas tīmekļa vietnei, norādot, ka ASV lidaparāti apvidu jau pametuši.

Jūlijā Irānas bruņoto spēku elites vienības manevros Hormuza šaurumā ar raķetēm uzspridzināja ASV aviācijas bāzes kuģa modeli.

ASV karaflote šos manevrus nosodīja kā "bezatbildīgus un pārgalvīgus", norādot, ka to mērķis  bijis sēt bailes.

ASV un Irānas attiecības saasinājušās kopš 2018.gada gada maija, kad ASV vienpusējā kārtā izstājas no pasaules lielvaru un Irānas kodolvienošanās un atjaunoja ekonomiskās sankcijas.

Attiecības saasinājās vēl vairāk, kad janvārī Irākā pie Bagdādes lidostas ASV bezpilota lidaparāta triecienā tika nogalināts Irānas ģenerālis Kasems Soleimani.

Irāna uz to atbildēja ar raķešu triecieniem ASV bāzēm Irākā.