LETA21 янв.

ASV valsts sekretāra amata kandidāts sola centienus, lai panāktu plašāku vienošanos ar Irānu

ASV atgriezīsies pasaules lielvaru un Irānas kodolpaktā, ja Irānas atsāks ievērot savas saistības, bet Vašingtona arī vēlas ar laiku noslēgt spēcīgāku vienošanos uz ilgāku laiku, otrdien Senātā sacīja ASV valsts sekretāra amata kandidāts Entonijs Blinkens.

Jaunievēlētais ASV prezidents Džo Baidens uzskata - "ja Irāna atgriezīsies pie saistību ievērošanas, arī mēs to darīsim", Blinkens sacīja Senāta Ārlietu komisijas sēdē, kurā tika izskatīts jautājums par viņa apstiprināšanu amatā.

"Bet mēs to izmantosim kā platformu ar mūsu sabiedrotajiem un partneriem, kas jau atkal būs tajā pašā pusē, kurā mēs, lai censtos panākt ilgstošāku un spēcīgāku vienošanos," viņš sacīja.

Šāda plašāka vienošanās ietvertu gan jautājumu par kodolieročiem, gan arī citiem jautājumiem, tādiem kā raķešu jaudas un reģionālā stabilitāte, sacīja Blinkens.

"Līdz tam mums vēl tāls ceļš ejams," viņš atzina, piebilstot, ka sekos līdzi Irānas nākamajiem soļiem.

Blinkens sacīja, ka situācija nonāca atpakaļ "krīzes punktā", pēc tam kad Trampa administrācija vienpusējā kārtā izstājās no 2015.gada starptautiskās kodolvienošanās, bet Irāna sāka atkāpties no savām saistībām, arī attiecībā uz urāna bagātināšanu.

Kodolpaktam bija sekmes, sacīja Blinkens, norādot uz aplēsēm, ka Irānu no situācijas, kad tai būs pietiekams materiāls kodolieroču radīšanai, šobrīd šķir trīs četri mēneši, pretstatā situācijai, kāda tā bija pirms vairāk nekā gada.