Pēdējā gada laikā Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) banku pārbaudēs retāk atklājusi noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas prasību neievērošanu, ceturtdien Finanšu nozares asociācijas rīkotajā tiešsaistes seminārā par kredītiestāžu un uzņēmumu sadarbību naudas atmazgāšanas novēršanā sacīja FKTK padomes loceklis Ģirts Rūda.
Viņš stāstīja, ka pēdējā gada laikā veiktajās pārbaudēs pret bankām daudz retāk tiek sāktas administratīvās lietas un piemērotas sankcijas. "Sankcijas ir tikai tad, ja tiek konstatēti augsta riska klienti, ar kuriem banka neprot strādāt," sacīja Rūda.
FKTK padomes loceklis piebilda, ka pēdējo trīs gadu laikā caur Latvijas bankām veikto darījumu skaits ar Krieviju ir samazinājies trīs reizes, līdz ar to mazāka kļuvusi naudas plūsma, kas uzraugošajām iestādēm jākontrolē.
"Bankās ir kļuvis mazāk augsta riska klientu un padziļinātas izpētes objektu. Bankas ir gatavas runāt ar klientiem, arī klienti ir vairāk gatavi sadarboties, tāpēc arvien retāk ir gadījumi, kad tiek izbeigtas bankas un klienta attiecības," sacīja Rūda.
Viņš piebilda, ka finanšu sektorā kopējais attīstības vektors mainās, taču vēl ir daudz darāmā, tāpēc bankām un klientiem ir jāmācās, jārunā savā starpā un kopīgi jāatrod risinājumi.