ЛатвияLETA13 мая

"Erbauer Group" pēdējos gados saņēmis pasūtījumus no vairākām pašvaldībām un valsts iestādēm

Pēdējos divos gados Jēkabpils domniekam Andrejam Gavrilovam (S) piederošais uzņēmums SIA "Erbauer Group", kurā tiek izmeklēta iespējama aplokšņu algu izmaksa, saņēmis pasūtījumus no vairākām pašvaldībām un valsts iestādēm, kā arī valsts un pašvaldību kapitālsabiedrībām, liecina Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) publiskotā informācija.

Veicot sākotnējās pirmstiesas izmeklēšanas darbības, Valsts ieņēmumu dienests (VID) noskaidrojis, ka uzņēmums no 2019.gada janvāra līdz 2021.gada aprīlim grāmatvedības reģistros nav pilnā apmērā uzrādījis darba samaksu un neuzskaitīto un neaprēķināto darba algas daļu darba ņēmējiem ir izmaksājis skaidrā naudā būtiskā apmērā. Šajā laika periodā saskaņā ar IUB datiem "Erbauer Group" ir uzvarējis vairākos desmitos iepirkumu.

Vairākkārt "Erbauer Group" ir uzvarējis Jēkabpils pašvaldības kapitālsabiedrības SIA "JK namu pārvalde" iepirkumos. Viens no šogad noslēgtajiem līgumiem, kura vērtība ir 304 393 eiro, neieskaitot pievienotās vērtības nodokli (PVN), ir par energoefektivitātes paaugstināšanas būvdarbiem daudzdzīvokļu mājā Bebru ielā 33. Būvdarbi veikti arī citās "JK namu pārvaldes" apsaimniekotajās mājās. "Erbauer Group" pašvaldības uzņēmumam par 50 000 eiro bez PVN piegādājis arī lietotu automašīnu-pašizgāzēju ar manipulatoru.

Arī pati pašvaldība pērn noslēgusi ar "Erbauer Group" vairākus līgumus, tostarp par muzeja brīvdabas nodaļas "Sēļu sēta" apmeklētāju centra ēkas jaunbūvi un kases ēkas nojaukšana Filozofu ielā 6a, kā arī papildu darbu veikšanu Krustpils pilī. Abu līgumu kopējā summa bez PVN pārsniedz 700 000 eiro.

"Erbauer Group" sniedzis pakalpojumu arī Līvānu, Pļaviņu, Salas, Madonas, Lubānas, Aknīstes novadu un citām pašvaldībām.

Tāpat "Erbauer Group" līdz ar citiem uzņēmumiem piešķirtas tiesības Pārtikas un veterinārā dienesta īpašumā esošo transportlīdzekļu remontēšanai, VSIA "Latvijas valsts ceļi" autotransporta tehnisko apkopju un remontdarbu nodrošināšanai, auto transporta līdzekļu tehniskās apkopes un remonta pakalpojumu sniegšanai Lauku atbalsta dienestam.

Pašlaik domniekam piederošais uzņēmums iesniedzis sūdzību Daugavpils psihoneiroloģiskās slimnīcas izsludinātajā iepirkumā par būvniecības ieceres dokumentu izstrādi, autoruzraudzību un būvdarbu veikšanu Siguldas ielā 24. Lēmumu saistībā ar sūdzību IUB plāno pieņemt šodien.

Uzņēmuma pēdējos gados uzvarēto iepirkumu, par kuriem pieejama publiskā informācija, kopējā vērtība pārsniedz 3 miljonus eiro, neieskaitot PVN.

Jau ziņots, ka VID Nodokļu un muitas policijas pārvalde sākusi kriminālprocesu par izvairīšanos no nodokļu nomaksas un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju lielā apmērā pašvaldības deputātam piederošā būvniecības uzņēmumā.

Dienestā informēja, ka VID Nodokļu un muitas policijas pārvalde 2021.gada februārī sāka kriminālprocesu par būvniecības nozares uzņēmumā veiktu grāmatvedības uzskaitē neuzrādītas darba samaksas izmaksu, izvairīšanos no nodokļu nomaksas un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju lielā apmērā. Uzņēmuma amatpersona ir pilsētas domes deputāts, kura uzņēmums vairāku gadu garumā regulāri piedalījās un uzvarēja pašvaldību rīkotajos iepirkumos.

Veicot sākotnējās pirmstiesas izmeklēšanas darbības, noskaidrots, ka uzņēmums no 2019.gada janvāra līdz 2021.gada aprīlim grāmatvedības reģistros nav pilnā apmērā uzrādījis darba samaksu un neuzskaitīto un neaprēķināto darba algas daļu darba ņēmējiem ir izmaksājis skaidrā naudā būtiskā apmērā. Uzņēmums ir arī izvairījies no nodokļu nomaksas vairāk nekā 148 000 eiro apmērā un legalizējis noziedzīgi iegūtus finanšu līdzekļus vairāk nekā 153 000 eiro apmērā.

VID Nodokļu un muitas policijas pārvalde 2021.gada maijā Rīgā, Ikšķilē un Jēkabpilī veikusi kopumā astoņas kratīšanas kriminālprocesā iesaistīto uzņēmumu un personu juridiskajās adresēs, birojos, personu dzīves vietās un automobiļos.

Kratīšanu laikā atrasta un izņemta skaidra nauda, grāmatvedības dokumenti, algu izmaksu saraksti, mobilie telefoni, datori, datu nesēji, zibatmiņas, pierakstu klades, kā arī citi kriminālprocesam nozīmīgi priekšmeti, kas tiks analizēti turpmākajā kriminālprocesa pirmstiesas izmeklēšanas gaitā.

Uzņēmumā kopā nodarbināti vairāk nekā 70 darbinieku.

Kriminālprocess sākts pēc Krimināllikuma 217.1 pantā, 218.panta otrajā daļā un 195.panta trešajā daļā paredzētā noziedzīgā nodarījuma pazīmēm.

Viena persona ir atzīta par aizdomās turēto, personai piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis, kā arī uzlikti aresti aizdomās turētās personas nekustamajiem īpašumiem un uzņēmuma kapitāldaļām.