МирLETA28 апр.

Čehijas iekšlietu ministrs noliedz prezidenta apgalvojumus

Čehijas iekšlietu ministrs Jans Hamāčeks šonedēļ noliedza ar savu prokrievisko nostāju pazīstamā valsts prezidenta Miloša Zemana apgalvojumus, ka saistībā ar 2014.gada sprādzieniem munīcijas noliktavā Vrbeticē, Čehijas austrumos, tiktu izmeklētas divas versijas, vēsta medijs "Novinky.cz".

Tiesībsargājošās struktūras strādā tikai pie vienas versijas - par Krievijas militārā izlūkdienesta aģentu līdzdalību diversijā, sacīja Hamāčeks.

"Cik man ir zināms, šajā lietā ir tikai viena  versija. Pierādījumi ir tik acīmredzami, ka es esmu pārliecināts - viss tā arī bija," ministra teikto citē Čehijas medijs.

Zemans iepriekš bija paziņojis, ka tiesībsargājošās iestādes strādājot pie "divām notikušā versijām".

Viena esot neuzmanīga apiešanās ar munīciju, bet otra - ārvalstu izlūkdienesta operācija, svētdien televīzijā apgalvoja prezidents.

Ja tiks apstiprināta Krievijas aģentu līdzdalība sprādzienā, Krievijai par to būs jāsamaksā, norādīja Zemans.

Čehija šomēnes apsūdzēja Krievijas izlūkdienesta aģentus pirms sešiem gadiem Vrbeticē notikušo sprādzienu sarīkošanā. Apsūdzībām sekoja Krievijas diplomātu izraidīšana, uz ko Krievija atbildēja ar Čehijas diplomātu izraidīšanu.

Tikmēr starptautiskais pētnieciskās žurnālistikas projekts "Bellingcat" un Krievijas tīmekļa izdevums "The Insider" sadarbībā ar vācu nedēļrakstu "Der Spiegel" un čehu žurnālu "Respekt" noskaidrojuši, ka munīcijas noliktavas spridzināšanas operāciju 2014.gadā Čehijā vadījis Krievijas militārā izlūkdienesta (GRU) ģenerālis Andrejs Averjanovs un ka kopumā tajā bijuši iesaistīti vismaz seši cilvēki.

Čehija jau izsludinājusi meklēšanā GRU aģentus Aleksandru Miškinu un Anatoliju Čepigu, kas atklātībā pazīstami arī kā "Aleksandrs Petrovs" un "Ruslans Boširovs", kuri apsūdzēti arī par Lielbritānijā dzīvojošā bijušā krievu dubultaģenta Sergeja Skripaļa indēšanu 2018.gadā.