LETA28 окт.

ASV paziņo par krasta aizsardzības sistēmu pārdošanu Taivānai

ASV pirmdien paziņoja, ka ir apstiprinājušas 100 krasta aizsardzības sistēmu "Harpoon" pārdošanu Taivānai 2,4 miljardu ASV dolāru vērtībā, neraugoties uz Pekinas sašutumu par pagājušonedēļ noslēgtu raķešu pārdošanas līgumu.

Dažas stundas pirms šī paziņojuma Ķīna pavēstīja, ka tā noteiks sankcijas ASV firmām, kuras iesaistītas agrāk notikušā ieroču pārdošanā Taivānai.

Ierosinātā sistēmu "Harpoon" pārdošana "palīdzēs uzlabot saņēmēja drošību un  saglabāt politisko stabilitāti, militāro līdzsvaru (..) un progresu reģionā," paziņoja ASV Valsts departaments.

100 pārdodamās sistēmas "Harpoon" ietver 400 raķetes "RGM-84L-4 Harpoon Block II" ar apmēram 125 kilometru darbības rādiusu. Šīs raķetes, kuras saražojis uzņēmums "Boeing", var tikt novietotas uz fiksētām platformām vai uzmontētas uz kravas automašīnām.

Taivānas prezidentes Cai Inveņas birojs pateicās ASV par šo pārdošanas darījumu, kas "palielinās asimetriskās karadarbības spējas".

180 kilometru platais Taivānas šaurums atdala Taivānu no kontinentālās Ķīnas.

1949.gadā, kad Ķīnas Republikas valdība zaudēja komunistiem pilsoņkarā un aizbēga uz Taivānas salu, "de facto" radās divas ķīniešu valstis.

Komunistiskā Ķīna nosauca sevi par Ķīnas Tautas Republiku, bet ķīniešu nacionālistu valdība Taivānā turpināja dēvēt sevi par Ķīnas Republiku.