LETA5 нояб.

Aizturēts bijušais Kosovas partizānu preses sekretārs

Bijušais Kosovas albāņu partizānu preses sekretārs Jakups Krasniķi ir aizturēts un nosūtīts uz īpašu tiesu Hāgā, kas izveidota Kosovas kara laikā izdarīto kara noziegumu izmeklēšanai.

"Jakups Krasniķi šodien tika aizturēts [Prištinā] un pārvests uz Kosovas Īpašās tiesas palātas apcietinājuma vietu Hāgā," trešdienas vakarā paziņoja Kosovas Īpašā tiesas palāta.

Krasniķi būs jāatbild uz apsūdzībām, kas saistītas ar kara noziegumiem un noziegumiem pret cilvēci.

Tiesa nesniedza sīkākas ziņas un neminēja datumu, kad apsūdzētais pirmoreiz stāsies tās priekšā.

Krasniķi tika aizturēts pēc tam, kad smagi bruņota Eiropas Savienības (ES) policija ieradās viņa mājoklī Prištinas piepilsētā un vairākas stundas veica kratīšanu.

69 gadus vecais Krasniķi darbojas Kosovas politikā un ir valdošajā koalīcijā ietilpstošās partijas "Sociāldemokrātiskā iniciatīva" Nacionālās padomes priekšsēdētājs. Viņš ir bijušais Kosovas parlamenta spīkers.

Krasniķi 2010. un 2011.gadā īslaicīgi bija Kosovas prezidenta pienākumu izpildītājs pēc tam, kad divi prezidenti pēc kārtas bija atkāpušies no amata.

1998. un 1999.gadā notikušā Kosovas kara laikā viņš bija partizānu grupējuma "Kosovas Atbrīvošanas armija" (KAA) preses sekretārs.

Kosovas Īpašā tiesas palāta tika izveidota 2015.gadā, lai izmeklētu KAA partizānu kara noziegumus, kas izdarīti cīņā par Kosovas neatkarību no Serbijas.

Kosovas karā tika nogalināti vairāk nekā 13 000 cilvēku. Tas beidzās, kad Serbijas spēki tika izvesti no Kosovas pēc 11 nedēļas ilgas NATO bombardēšanas kampaņas.

Kosovas Īpašā tiesas palāta jūnijā izvirzīja Kosovas prezidentam Hašimam Tači apsūdzības kara noziegumos un noziegumos pret cilvēci, un viņš jūlijā tika nopratināts, bet netika oficiāli aizturēts.

Septembra beigās Hāgā bāzētās Kosovas kara noziegumu tiesas prokurori aizturēja savu pirmo aizdomās turamo. Šis aizturētais ir bijušais KAA augsta ranga komandieris Salihs Mustafa.