LETA13 нояб.

Austrālija ieceļ prokuroru Afganistānas kara noziegumu izmeklēšanai

Austrālija norīkos prokuroru, lai izmeklētu Austrālijas īpašo spēku kara noziegumus Afganistānā, ceturtdien paziņojis premjerministrs Skots Morisons.

Nākamnedēļ tiks publiskots arī ilgi gaidītais ziņojums par Austrālijas karavīru uzvedību Afganistānā laikā no 2005.gada līdz 2016.gadam, kas būs "sarežģītas un smagas ziņas austrāliešiem", sacīja Morisons.

"Ir nozīmīgs daudzums incidentu vai jautājumu, kas jāizmeklē tālāk, un šī izmeklēšana būs sarežģīta," žurnālistiem Kanberā sacīja Morisons.

Viņš norādīja, ka šie jautājumi ir jāizmeklē dziļāk un jāierosina tiesā, kur apgalvojumi ir pamatoti.

Austrālijas Aizsardzības spēku ģenerālinspektors kopš 2016.gada izmeklējis apgalvojumus par nelikumīgām slepkavībām un iespējamiem likumu pārkāpumiem Afganistānas kara laikā.

Morisons sacīja, ka ziņojums viņam iesniegts pagājušajā piektdienā. Rediģēta ziņojuma versija tiks publiskota nākamnedēļ.

"Tas būs ļoti grūti mūsu karavīru kopienai un veterāniem. Tas būs ļoti grūti mums visiem," sacīja premjerministrs.

Tiks izveidots arī uzraudzības panelis, lai nodrošinātu, ka ziņojumā iekļautās rekomendācijas tiek īstenotas.

"Mums ar to jātiek galā kā austrāliešiem, saskaņā ar mūsu likumiem, caur mūsu tieslietu procesiem un mēs to izdarīsim," sacīja Morisons.

Ģenerālinspektora izmeklēšanas ietvaros pētīti vismaz 55 atsevišķi incidenti un intervēti vairāk nekā 330 aculiecinieki.