ЛатвияLETA22 марта 2021

Vienoto tālruņa 112 kontaktu centra projektu plānots ieviest līdz 2022.gada novembrim

Vienoto tālruņa 112 kontaktu centra projektu plānots ieviest līdz 2022.gada novembrim.

Iekšlietu ministrija (IeM) skaidro, ka vienoto kontaktu centra platformu operatīvo dienestu darba atbalstam un publisko pakalpojumu piegādei plānots veidot uz Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) izmantotā dispečerizācijas informācijas sistēmas pamata, izmantojot šīs sistēmas kopiju un veicot tās attīstību un pielāgošanu.

Projekta īstenošanas gaitā tika konstatēti iespējami ierobežojoši faktori šīs kopijas iegūšanai un izmantošanai, kuru precizēšana un skaidrošana ietekmēja visu plānoto.

Vispārīgo vienošanos par platformas izstrādi un uzturēšanu IeM Informācijas centrs noslēdza šogad februārī. Pakalpojuma līgums par izstrādes darbu sākšanu vēl nav noslēgts.

Līdz ar to ir nepieciešams projekta īstenošanas laika pagarinājums vēl par 18 mēnešiem, kopumā pagarinot projekta īstenošanas termiņu no šobrīd paredzētajiem 36 mēnešiem uz 54 mēnešiem - līdz 2022. gada 27. novembrim.

Jau ziņots, ka valdība februārī atbalstīja IeM sagatavoto informatīvo ziņojumu, kas paredz mainīt tālruņa 112 zvanu centru organizatorisko struktūru un būtiski pilnveidot ārkārtas palīdzības tālruņa sniegto pakalpojumu kvalitāti, tostarp precīzāk noteikt zvanītāja atrašanās vietu.

"Nekas nevar būt svarīgāks par cilvēku dzīvību glābšanu. Katra sekunde ir no svara, tāpēc nedrīkst pieļaut, ka varētu klibot kvalitāte, pieņemot izsaukumus. Sekojot ministrijā izstrādātajam ziņojumam, mēs paaugstinātu dienestu reaģēšanas spēju ārkārtas situācijās, ieviešot vienotu 112 kontaktu centru. Šie uzlabojumi palīdzēs arī precīzāk noteikt lokāciju, kur zvanītājs atrodas, tādējādi operatīvie dienesti spēs ātrāk nokļūt notikuma vietā un sniegt palīdzību," iepriekš norādīja iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (PCL; KPV LV).

Esošās situācijas izpētē secināts, ka, piemēram, zvanot uz numuru 112 pēc mediķu palīdzības, zvans tiek pāradresēts un zvanītājam ir atkārtoti jāstāsta situācija, līdz ar to tiek zaudēts tik vērtīgais laiks.

Paredzēts izveidot divu līmeņu modeli ārkārtas izsaukumu apstrādē un izpildē. Šāds modelis atvieglos zvanītājam informācijas nodošanu, jo zvanītājs netiks pāradresēts uz citu operatīvo dienestu, ja vien palīdzības nodrošināšanai nebūs nepieciešama tieša kompetentā dienesta palīdzība, piemēram, medicīniska rakstura atbalsts.

112 izsaukumu apkalpošanas funkcijas tiks veidotas divos līmeņos - pirmajā līmenī zvanu centrā tiks pieņemti visi ārkārtas palīdzības izsaukumi, tostarp, patlaban esošā numura 110 un nākotnē arī 113 zvani, noskaidrota atrašanās vieta, noskaidrots zvana iemesls un noskaidrots operatīvais dienests, kam tālāk nodot pieteikto notikumu.

Pieņemot zvanu, vienotajā elektroniskajā kartē (VEK) tiks ierakstīta visa informācija par notikumu. Tālāk VEK automātiski tiks nosūtīta visiem iesaistītajiem operatīvajiem dienestiem.

Turpretī otrajā līmenī situācijā iesaistītie operatīvie dienesti saņems iepriekš minēto elektronisko karti un attiecīgi nosūtīs ekipāžas uz notikumu. Tas veicinās savstarpējo komunikāciju starp dienestiem, jo visi iesaistītie dienesti saņems informāciju vienlaicīgi. Tāpat, ja cilvēks zvanīs uz 112 atkārtoti, prasot, kad ieradīsies palīdzība, zvanu centra darbinieks spēs sniegt informāciju, cik tālu no notikuma vietas ir attiecīgā ekipāža.

Vēl viens svarīgs uzlabojums ir zvanītāja precīzākas, proti, līdz pat 50 metru rādiusam, atrašanās vietas noteikšana, pateicoties "Advanced Mobile Location" (AML) jeb paplašinātās atrašanās vietas noteikšanas sistēmai.

Projektā plānots arī ieviest mobilo lietotni, lai cilvēki var izmantot plašākas mūsdienu iespējas saziņai ar 112 kontaktu centru, sūtot fotoattēlus vai pat nelielus video materiālus, tādējādi dodot ziņu, kur un kāda nelaime notikusi.

Tāpat paredzēts arī izveidot funkcionalitāti cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, lai arī viņi var pieteikt un ziņot par negadījumu vai nelaimi.

Lai sasniegtu visus paredzētos mērķus, tiks veikta 112 kontaktu centra kapacitātes celšana, proti, jāpiesaista vairāk darbinieku, jāapmāca darbinieki, jāceļ to kvalifikācija un jāiekārto atbilstoši darba apstākļi.

Tehniskais risinājums minēto funkciju nodrošināšanai tiek izstrādāts, realizējot Eiropas Reģionālās attīstības fonda projektu, savukārt zvanu centru izveidi realizēs no valsts budžeta līdzekļiem.

Написать комментарий