LETA10 января 2021

Valsts kontrole pirmdien sniegs vērtējumu par finanšu noziegumu izmeklēšanas un iztiesāšanas efektivitāti

Valsts kontrole pirmdien, 11.janvārī, publiskos lietderības revīzijas "Noziedzīgu nodarījumu ekonomikas un finanšu jomā izmeklēšanas un iztiesāšanas efektivitāte" informēja Valsts kontrolē.

Ziņojumi ietver ne vien situācijas analīzi un raksturojumu, bet arī atspoguļo revīzijā gūtos secinājumus un konstatētos trūkumus, kam attiecīgi sniegti ieteikumi un formulēti priekšlikumi to novēršanai.

Revīzija veikta, atsaucoties Ministru kabineta aicinājumam veikt lietderības revīziju, kura būtu koncentrēta tieši uz kriminālprocesiem par noziedzīgiem nodarījumiem ekonomikas un finanšu jomās.

"Šī revīzija ir Valsts kontroles ieguldījums tiesiskuma stiprināšanā un noslēdz pēdējo gadu laikā veikto revīziju ciklu. 2017.gadā veiktā Valsts kontroles revīzija par pirmstiesas izmeklēšanas efektivitāti Valsts policijā bija pirmā šī cikla revīzija. Pēc revīzijas Valsts kontrole vairākas reizes vērsās valdībā par nepieciešamību veikt kompleksu izvērtējumu un pilnībā apzināt kriminālprocesa izmeklēšanas uzraudzības efektivitāti kavējošos faktorus un noteikt risinājumus situācijas uzlabošanai," informēja Valsts kontrolē.

Redzot, ka būtiskas problēmas aizvien tiek risinātas nepietiekami, un atsaucoties uz Ministru kabineta aicinājumu, Valsts kontrole veica šo revīziju, kurā tika iegūti viedokļi par izlasē iekļautu aktīvu kriminālprocesu virzību kavējošiem faktoriem no izmeklētājiem - procesa virzītājiem, to tiešajiem priekšniekiem, prokuroriem un tiesnešiem.

Revīzijas ietvaros sadarbībā ar Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) ekspertiem vērtēts arī Latvijas Prokuratūras institucionālais modelis un darba organizācija ar mērķi noskaidrot, vai Prokuratūras darbību tai noteikto funkciju izpildē ir iespējams uzlabot.

Valsts kontroles secinātais un sniegtie ieteikumi ir apkopoti revīzijas ziņojumos "Noziedzīgu nodarījumu ekonomikas un finanšu jomā izmeklēšanu un iztiesāšanu kavējošo faktoru izvērtējums", "Vai Latvijas Republikas Prokuratūras darbībā ir nepieciešami uzlabojumi?" un "E-lietas programmas vadības risku izvērtējums".

Savukārt OECD veiktās izpētes rezultāti apkopoti atsevišķā ziņojumā "Prokuratūras darbība Latvijā: salīdzinoša izpēte".

Revīzijas ziņojumi tiks publiskoti pirmdien, 11.janvārī, plkst.11. Valsts kontroles un Tieslietu ministrijas rīkotajā preses konferencē piedalīsies Valsts prezidents Egils Levits, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV), OECD ģenerālsekretārs Anhels Gurija, tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP), valsts kontroliere Elita Krūmiņa un ģenerālprokurors Juris Stukāns.

Написать комментарий