ЛатвияLETA04 апреля 2021

Tekstila nodošanas kampaņā cer savākt pusotru tonnu tekstilizstrādājumu

Tirdzniecības centrs "Alfa" sadarbībā ar izlietoto iepakojumu apsaimniekošanas uzņēmumu AS "Latvijas zaļais punkts" līdz 18.aprīlim rīko tekstila nodošanas kampaņu "Drēbju skapja lielā talka", kuras laikā plānots savākt pusotru tonnu tekstilizstrādājumu pavēstīja "Alfas" pārstāvji.

Aktualizējot ilgtspējīgas modes tēmu un vēršot sabiedrības uzmanību uz nepieciešamību mainīt paradumus, iedzīvotāji tiek aicināti veikt drēbju skapja pavasara revīziju, šķirot tekstilizstrādājumus un nevajadzīgās drēbes un apavus nodot speciālā tekstila šķirošanas konteinerā pie "Alfas".

Lai aktualizētu nepieciešamību tekstilizstrādājumus atbilstoši šķirot, nodot atkārtotai izmantošanai un pārstrādei, novēršot vides piesārņojuma riskus, pie tirdzniecības centra "Alfa" uzstādīta iespaidīga vides instalācija - apģērbu kalns "Nav, ko vilkt?". Tas simbolizē tekstilizstrādājumu apjomu, kas ik gadu nonāk atkritumu poligonos un vidē.

"Alfas" vadītāja Liene Apine norādīja, ka vairāk nekā puse modes preču tiek izmestas gada laikā kopš to iegādes un lielākoties tiek nevis atkārtoti izmantotas vai pārstrādātas, bet nokļūst atkritumu poligonos līdzās citiem sadzīves atkritumiem.

"Kampaņas laikā mēs ceram savākt pusotru tonnu tekstilizstrādājumu un, veicinot iedzīvotāju izpratni par tekstila atkritumu šķirošanas un pārstrādes nozīmību, mudināt mainīt paradumus, ikdienā piekopt videi draudzīgākus modes patēriņa paradumus un tādējādi spert būtisku soli pretī tīrākai videi mums apkārt," sacīja Apine.

Pēc "Alfas" pārstāvju vēstītā, gan dabisko, gan mākslīgo un sintētisko tekstilizstrādājumu ražošanā ik gadu tiek izmantots iespaidīgs apjoms neatjaunojamo dabas resursu. Vienlaikus vidēji 30% eiropiešu apģērbu krājas skapjos bez pielietojuma un otrās iespējas, padarot ieguldītos resursus par veltīgi izšķiestiem.

"Latvijas zaļā punkta" direktors Kaspars Zakulis atzina, ka cilvēki visai bieži neaizdomājas par nevajadzīgā apģērba ietekmi uz apkārtējo vidi.

"Lai novērstu to, ka tekstilam nonākot vidē, tas kļūst par tādu pašu piesārņotāju kā citi sadzīves atkritumi, to ir jāšķiro, tādējādi panākot sev nevajadzīgā apģērba atgriešanu atkārtotā apritē," teica Zakulis.

Viņš uzsvēra, ka tāpat vērtīgi atcerēties, ka bieži apģērba gabalam, kurš mums šķiet lieks vai apnicis, varam arī paši sniegt otro dzīvi - atdot kādam atkārtotai valkāšanai vai pārveidot par kādu citu lietu, piemēram, daudzkārt lietojamu auduma maisiņu. "Tas nav ne grūti, ne sarežģīti, bet dabai draudzīgi - gan," piebilda Zakulis.

Tekstila izstrādājumu šķirošanas konteinerā iedzīvotāji tiek aicināti ievietot nevajadzīgos apavus, apģērbus, aizkarus, gultasveļu un citus tekstila izstrādājumus.

Konteineros nedrīkst izmest tekstila izstrādājumus, kas izmantoti tīrīšanas darbos, bijuši saskarsmē ar ķīmiskajām vielām (piemēram, autoservisu darbos, būvniecībā) vai ir slapji. Tāpat iedzīvotāji aicināti neizmest netīru apģērbu un citus atkritumus, lai nesabojātu pārstrādei vai atkārtotai izmantošanai derīgos apģērbus.

Konteiners pie tirdzniecības centra "Alfa" atradīsies līdz 18.aprīlim.

Написать комментарий