МирLETA30 марта 2021

Talibi draud atsākt uzbrukumus, ja ārvalstu spēki netiks izvesti no Afganistānas līdz 1.maijam

Grupējums "Taleban" brīdinājis, ka atsāks uzbrukumus ārvalstu spēkiem, ja tie netiks izvesti no Afganistānas līdz 1.maijam saskaņā ar vienošanos, kas starp ASV un talibiem tika noslēgta Donalda Trampa prezidentūras laikā.

Vienošanās, kas pērn februārī tika parakstīta Kataras galvaspilsētā Dohā, paredz, ka ASV līdz 1.maijam izvedīs no Afganistānas visu savu karaspēku un starptautiskos spēkus, savukārt talibi pārtrauks sakarus ar starptautisko teroristu organizāciju tīklu "Al Qaeda" un citiem grupējumiem un iesaistīsies miera sarunās ar Afganistānas prezidenta Ašrafa Gani administrāciju.

Reaģējot uz ASV prezidenta Džo Baidena nesenajiem izteikumiem, ka ASV karaspēku līdz paredzētajam termiņam izvest būtu grūti, talibi izplatījuši paziņojumu, kurā teikts, ka "par kara, nāves un sagrāves pagarināšanu pilnībā būs atbildīgi vienošanās pārkāpēji".

Kopš vienošanās parakstīšanas talibi nav uzbrukuši ASV vadītajiem NATO spēkiem, taču pastiprinājuši uzbrukumus, kas vērsti pret  Afganistānas valdību, bet miera sarunās starp "Taleban" un valdības pārstāvjiem, kas sākās septembrī, nav panākts jūtams progress.

Kā šonedēļ izteicās Baidens, viņš "nevar iedomāties", ka nākamgad ASV karaspēks joprojām atrastos Afganistānā. Tomēr precīzu izvešanas grafiku jaunais ASV prezidents nepiedāvāja.

Talibi Baidena izteikumus nosaukuši par neskaidriem, norādot, ka Dohas līgumu uzskata par labāko variantu 20 gadus ilgušā kara izbeigšanai, un uzsverot, ka grupējums savas saistības pildījis.

Написать комментарий